Aktualizacja: 22.02.2025 15:21 Publikacja: 20.03.2023 14:47
Foto: Adobe Stock
Firmy wyjątkowo podpisują umowy o dzieło. W zeszłym roku zrobiło tak niespełna 73 tys. płatników składek ubezpieczeniowych. Ponad połowa z nich to mikrofirmy. Im przedsiębiorstwo jest większe tym rzadziej korzysta z takiej możliwości. Tak wynika z informacji, która niedawno przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS drugi raz opublikował dane na temat umów o dzieło. Okazuje się, że jest to zaledwie ułamek wszystkich umów. Pracowały na jej podstawie niespełna 343 tys. osób. Niektóre (prawie 84 tys.) zawarły kilka takich umów z rożnymi instytucjami w ciągu roku. Powtarzalność umów najprawdopodobniej wynika stąd, że wiele z nich dotyczyło usług. Co piąta umowę zawarły firmy i instytucje zajmujące się działalnością naukową i techniczną. Zgłosiły one prawie 84 tys. wykonawców. Niewiele mniej zgłosiły firmy specjalizujące się w informacji i komunikacji (to między innymi IT i firmy zajmujące się sieciami internetowymi i komórkowymi). Ponad 100 tysięcy osób podpisało takie umowy jako wykonawcy z firmami i instytucjami prowadzącymi działalność związaną z kulturą, rekreacją i rozrywką oraz edukacją.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w styczniu o 9,2 proc. rok do roku, najmniej od ponad trzech lat - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zatrudnienie stopniało zaś przez rok o 0,9 proc.
56 proc. polskich firm co najmniej raz w miesiącu korzysta z usług zewnętrznych specjalistów. Głównie po to, by uzupełnić brakujące kompetencje, ale też ograniczyć koszty pracy.
Pomimo wyzwań związanych z demografią to nie rekrutacja, ale rozwój kompetencji staje się największym wyzwaniem dla pracodawców, którzy coraz częściej sięgają po wsparcie nowych technologii.
Chociaż od ponad dekady Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza Wspólnoty, to nie zabiegamy o fachowców i specjalistów.
Sędzia tymczasowo zablokował prezydentowi Donaldowi Trumpowi możliwość wysłania 2200 pracowników Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) na płatny urlop. Zrobił to zaledwie kilka godzin przed wejściem w życie przepisów.
Sygnalista zawiadomi organy z pominięciem pracodawcy - czyli obowiązujące od 25 grudnia 2024 przepisy ustawy o ochronie sygnalistów.
Nawet 60 tys. złotych grzywny będą musieli zapłacić pracodawcy za niewypłacenie przez okres co najmniej trzech miesięcy wynagrodzenia za pracę.
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu w 2024 roku w Polsce ze sztucznej inteligencji sięgało zaledwie 6 proc. polskich przedsiębiorstw. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw odsetek ten był jeszcze niższy.
Od 1 marca 2025 roku zmienią się limity kwot, które emeryci i renciści mogą dorobić do swoich świadczeń - przypomina w najnowszym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Istnieje kilka sposobów na ustalenie wynagrodzenia członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Odsetek firm, które pozwalają zatrudnionym na wykonywanie pracy w formie zdalnej, skurczył się w ciągu roku o 9 pkt proc. Tak wynika z raportu Grant Thornton.
To Filipińczycy i Kolumbijczycy dostali w 2024 r. najwięcej zezwoleń na pracę w Polsce, wyprzedzając pracowników z Indii i Nepalu. Pomimo większych trudności ze ściąganiem obcokrajowców trafiło do nich nieco więcej zezwoleń niż rok wcześniej.
Pakiety medyczne, czyli najatrakcyjniejszy w oczach pracowników benefit, mogą w 2025 r. zdrożeć nawet o 30 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas