Polski Instytut Ekonomiczny w ostatnim „Tygodniku Gospodarczym” opisał wyniki ciekawych badań „The Impact of Fear of Automation” przeprowadzonych przez Uniwersytet w Cambridge na próbie 4300 Amerykanów.
Wyniki pokazują, że społeczny strach przed automatyzacją jest duży: 40 proc. respondentów uważa, że prawdopodobieństwo zastąpienia ich pracy przez maszynę, robota lub algorytm w najbliższej dekadzie jest wyższe niż 50 proc., a 3 proc. badanych jest pewnych, że straci pracę. 18 proc. respondentów nie martwi się postępującą automatyzacją.
Najistotniejsze w badaniu jest to, że przeanalizowano zależności między strachem przed automatyzacją a preferencjami i postawami pracowników. Przeprowadzono eksperyment: jednej grupie podawano informacje o wysokim prawdopodobieństwie utraty pracy wynikającym z automatyzacji, a druga grupa otrzymywała komunikaty sugerujące niższe prawdopodobieństwo.
Dla wszystkich badanych informacja o zagrożeniu automatyzacją zwiększa chęć wstąpienia do związku zawodowego. Zdaniem respondentów taki krok może zapewne zwiększyć ich poczucie ochrony przed zwolnieniem. Strach przed automatyzacją we wszystkich badanych grupach nie ma istotnego wpływu na chęć zmiany zawodu lub możliwości przekwalifikowania się. To zaskakujące, ponieważ wydawałoby się, że w obliczu wyzwań technologicznych najważniejszą reakcją będzie próba dostosowania się.