Aktualizacja: 04.02.2025 15:23 Publikacja: 22.02.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
67 proc. prezesów i właścicieli firm IT pozytywnie ocenia ostatnie cztery kwartały. 53 proc. patrzy z optymizmem na kolejne 12 miesięcy, to o 8 pkt proc. więcej niż rok temu. Z kolei odsetek pesymistów skurczył się o 7 pkt proc. do 32 proc. Pozostałe 15 proc. ma nastawienie neutralne (spadek o 1 pkt proc.) – wynika z najnowszego barometru nastrojów, publikowanego przez polską Organizację Pracodawców Usług IT – SoDA. Jej wiceprezes Konrad Weiske podkreśla, że rok 2022 od początku był trudny. Zaczynając od ataku Rosji na Ukrainę, przez zawirowania z Polskim Ładem, kryzys gospodarczy i szalejącą inflację.
Ubiegły rok był kolejnym okresem spadku liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw, a przewidywania firm nie dają większych nadziei na odbicie w najbliższych miesiącach.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Jeśli nie chcesz zrezygnować z pracy zdalnej, musisz się liczyć z mniejszym wyborem ofert, a niekiedy ze zwolnieniem.
Stagnacja niemieckiej gospodarki pozostawia coraz głębsze ślady na rynku pracy. W styczniu pracy szukało rekordowo dużo osób – najwięcej od prawie dziesięciu lat. Stopa bezrobocia również znacząco wzrasta.
Firmy borykające się z niedoborem rąk do pracy nie powinny liczyć na polskich emigrantów deportowanych z USA. Część z nich może wręcz rywalizować o pracowników.
Na całym świecie, w tym w Polsce, najbardziej pożądanym przez pracowników obszarem podwyższania umiejętności jest teraz sztuczna inteligencja.
Blisko 99,8 proc. przedsiębiorstw w Polsce to małe i średnie firmy, a ich łączny udział w krajowym PKB wynosi około 45,3 proc. Choć statystyki wskazują na ich ogromne znaczenie w krajowej gospodarce, to właśnie MŚP często zmagają się z ograniczeniami kadrowymi i finansowymi, utrudniającymi skuteczną adaptację do nowych technologii.
Kiedy emeryt lub rencista nie musi składać rocznego zeznania podatkowego, a w jakim przypadku ma taki obowiązek? Wyjaśniły to Krajowa Administracja Skarbowa i ZUS.
Chociaż od kilku lat przybywa pracujących emerytów, to większość osób w wieku przedemerytalnym nie planuje wydłużenia aktywności zawodowej – wynika z nowego badania, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.
Wprowadzenie w Polsce do 2040 r. czterodniowego tygodnia pracy jest realne, acz obwarowane szeregiem warunków – wynika z panelu ekonomistów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.
Wójt gminy nie ma kompetencji do określania i przyznawania dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, których przełożonym jest dyrektor szkoły.
Aktywizacja zawodowa – na realizację takich działań instytucje rynku pracy pozyskały unijne środki.
Do „Rzeczpospolitej” zgłosiła się czytelniczka z informacją, że chciała umówić e-wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Okazało się jednak, że nie można tego zrobić z iPhone’a czy MacBooka. ZUS odpowiada, że winę ponosi sam producent tych urządzeń.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas