Firmy muszą pilnie zadbać o reskilling pracowników

62 proc. średnich i dużych firm dostrzega korzyści z inwestycji w nowe kwalifikacje załogi, lecz realizuje je tylko 7 proc.

Publikacja: 31.01.2023 21:00

Firmy muszą pilnie zadbać o reskilling pracowników

Foto: Adobe Stock

– Trudno jest dzisiaj doradzić młodym ludziom wybór kariery zawodowej, która da im gwarancje pracy na przyszłość. Trzeba więc promować reskilling jako sposób na korygowanie planów zawodowych i jeden ze sposobów, by móc nadążać za rynkiem – podkreślała Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, podczas wtorkowej prezentacji raportu „Reskilling. Wielki reset umiejętności”.

Raport, przygotowany przez e-szkołę programowania i kompetencji cyfrowych, Future Collars wspólnie z ICAN Institute, pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej”, zwraca uwagę na docenianą na razie przez niewiele firm w Polsce potrzebę reskillingu i upskillingu, czyli przekwalifikowania i podwyższania umiejętności pracowników. Autorzy raportu przypominają prognozy OECD, według których prawie połowa obecnych miejsc pracy ulegnie radykalnej transformacji lub zniknie w wyniku automatyzacji. Z kolei Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje, że do 2025 r. połowa wszystkich pracowników będzie musiała zostać przekwalifikowana.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Rynek pracy
Pomimo szturmu na oferty pracy firmom wciąż trudno o talenty
Rynek pracy
Brakuje pracowników w Królewcu. Rosja sięga po Hindusów
Rynek pracy
Jakich pracowników potrzebują firmy w Polsce
Rynek pracy
Płace rosną, ale kosztem miejsc pracy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rynek pracy
Świąteczny sezon w Polsce bez napływu Ukraińców. Kto ich zastąpi?