Aktualizacja: 28.01.2025 03:56 Publikacja: 13.12.2022 21:12
Foto: Adobe Stock
Łączenie opieki nad dzieckiem z aktywnością zawodową zawsze jest wyzwaniem, w Polsce szczególnie dużym – wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przedstawionych w raporcie „Praca a dom”, które „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.
Choć przez ostatnie lata zaszło wiele pozytywnych zmian, wciąż jednak obowiązki rodzicielskie obciążają przede wszystkim kobiety, co zmniejsza ich aktywność zawodową. Dostępność dobrych przedszkoli i żłobków jest za mała, a rynek pracy nieprzyjazny dla rodziców małych dzieci, zwłaszcza matek. Pokazuje to bardzo niski odsetek kobiet, które podejmują pracę w niepełnym wymiarze – w Polsce to tylko 7 proc., podczas gdy np. w Szwajcarii 63 proc. Z badań PIE wynika, że ok. 40 proc. rodziców nie ma żadnej możliwości elastycznego regulowania czasu pracy, a 50–60 proc. musi pozostawać w dyspozycji poza standardowymi godzinami. 60 proc. ojców i 30 proc. matek spodziewa się zaś nieprzyjaznej reakcji szefa na informację o planowanym urlopie rodzicielskim.
Na całym świecie, w tym w Polsce, najbardziej pożądanym przez pracowników obszarem podwyższania umiejętności jest teraz sztuczna inteligencja.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Coraz więcej Polaków wydłuża okres aktywności zawodowej. Robią to głównie ze względów finansowych, ale niektórzy także z chęci samorealizacji i utrzymania roli społecznej.
W tym roku zabiegając o potrzebnych pracowników firmy będą mniej ich „dopieszczać”. Rzadziej niż przed rokiem chcą kusić podwyżką wynagrodzenia, czy większą elastycznością pracy- choć są to dwa wysoko cenione przez Polaków atrybuty pracodawcy.
Wobec szybkiego rozwoju AI mniej osób wierzy, że ich obecne umiejętności wystarczą do awansu w karierze zawodowej.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Prawie jedna trzecia z zestawu kompetencji kluczowych dziś na polskim rynku pracy ulegnie w najbliższych pięciu latach zmianie. To i tak mniej poniżej średniej w Europie czy na świecie.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Na wniosek przedstawiciela Skarbu Państwa rada nadzorcza PZU odwołała prezesa Artura Olecha. Jego miejsce zajmie, na razie czasowo, Andrzej Klesyk. Przyczyn dymisji szefa spółki nie podano.
Sądy I instancji podzieliły w ponad 60 wyrokach interpretację Rzecznika MŚP dotyczącą Małego ZUS Plus
Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła 5,1 proc. na koniec grudnia 2024 r. wobec 5 proc. miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W grudniu 2023 r. stopa ta wyniosła 5,1 procent.
Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że firma przestaje istnieć. W tym czasie czasowo ustaje jednak obowiązek opłacania składek ZUS oraz niektóre obowiązki wobec organów podatkowych.
Na całym świecie, w tym w Polsce, najbardziej pożądanym przez pracowników obszarem podwyższania umiejętności jest teraz sztuczna inteligencja.
Coraz więcej Polaków wydłuża okres aktywności zawodowej. Robią to głównie ze względów finansowych, ale niektórzy także z chęci samorealizacji i utrzymania roli społecznej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
• Jak skutecznie wybrać w tytule przelewu korzystniejszy podatek? • Podatek od zwrotu pracowniczych wydatków na taksówkę. Minister finansów stanowczo • Zamiana dyscyplinarki na zwolnienie za porozumieniem. Odszkodowanie bez zwolnienia z PIT? • Znamy już wysokość składki zdrowotnej dla ryczałtowców w 2025 r. • W jaki sposób rozliczyć składkę zdrowotną od środków trwałych? • Ze złożeniem ZUS IWA za 2024 rok trzeba się pośpieszyć. Kogo dotyczy ten obowiązek? • Dofinansowanie do 300 tys. zł dla przedsiębiorców. ZUS ogłasza nabór wniosków • Ważne terminy na ten tydzień
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas