Aktualizacja: 05.02.2025 10:41 Publikacja: 07.01.2022 15:04
Foto: Bloomberg
Średnia płaca godzinowa wzrosła natomiast mocniej niż się spodziewano. W grudniu zwiększyła się o 4,7 proc. rok do roku.
Amerykański rynek pracy jest już bliski osiągnięcia stanu podobnego jak przed pandemią. O ile w lutym 2020 r. było w USA 5,7 mln bezrobotnych (a stopa bezrobocia wynosiła 3,5 proc.), to w końcówce 2021 r. ich liczba sięgała 6,3 mln. Stopa uczestnictwa w rynku pracy wynosiła w grudniu 2021 r. 61,9 proc. i była o 1,5 pkt proc. niższa niż w lutym 2020 r.
Ubiegły rok był kolejnym okresem spadku liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw, a przewidywania firm nie dają większych nadziei na odbicie w najbliższych miesiącach.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Jeśli nie chcesz zrezygnować z pracy zdalnej, musisz się liczyć z mniejszym wyborem ofert, a niekiedy ze zwolnieniem.
Stagnacja niemieckiej gospodarki pozostawia coraz głębsze ślady na rynku pracy. W styczniu pracy szukało rekordowo dużo osób – najwięcej od prawie dziesięciu lat. Stopa bezrobocia również znacząco wzrasta.
Firmy borykające się z niedoborem rąk do pracy nie powinny liczyć na polskich emigrantów deportowanych z USA. Część z nich może wręcz rywalizować o pracowników.
Na całym świecie, w tym w Polsce, najbardziej pożądanym przez pracowników obszarem podwyższania umiejętności jest teraz sztuczna inteligencja.
Waszyngton ostrzega, że rosyjski atak na Ukrainę może się zacząć w najbliższym tygodniu.
Prezydent Joe Biden ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakazują importu rosyjskiego alkoholu, owoców morza i diamentów.
„Wojna Rosji z Ukrainą spowodowała, że Polska bardzo zyskała na znaczeniu. Dla Stanów Zjednoczonych staliśmy się najważniejszym sojusznikiem w tej części Europy. Nie tylko dlatego, że nasz kraj jest główną bazą dla amerykańskich żołnierzy, również dzięki zwykłym Polakom, którzy niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy. A spotkanie szefów dyplomacji Ukrainy i Rosji, wskazuje przede wszystkim na jedno, ta wojna trwać będzie miesiącami” – mówi Jędrzej Bielecki z działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.
Administracja USA jest gotowa złagodzić sankcje gospodarcze wobec Wenezueli, aby zapewnić dostawy ropy naftowej z tego kraju po ogłoszeniu embarga na ropę z Rosji w ramach sankcji za agresję na Ukrainę
Ustawodawcy w Waszyngtonie domagają się nałożenia embarga na nośniki energii z Rosji. Biały Dom jednak bardzo ostrożnie podchodzi do tego pomysłu.
Administracja prezydenta Joe Bidena zapewnia, że rozważa różne opcje, jeśli miałoby dojść do zmniejszenia zużycia rosyjskich surowców. Agencja Bloomberg powołując się na nieoficjalne informacje donosi, że zakaz importu jest bliżej niż dalej. A demokratyczni senatorowie mówią wprost: nie zatrzymamy Putina z rosyjskim gazem w amerykańskich samochodach.
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej utrzymał w mocy wyrok śmierci dla Dżochara Carnajewa, który jest jednym z zamachówców odpowiedzialnych za atak podczas Maratonu Bostońskiego w 2013 roku.
USA ogłosiły dziś zakaz transakcji z Bankiem Rosji, Funduszem Narodowego Dobrobytu, rosyjskim ministerstwem skarbu funduszem inwestycji bezpośrednich. Bank Rosji ogłosił wstrzymanie interwencji na rynku walutowym. Przyczyny nie podano.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas