Aktualizacja: 14.09.2021 21:00 Publikacja: 14.09.2021 21:12
Foto: Adobe Stock
Nawet co czwarty Polak nie ma w domu wydzielonej przestrzeni do swojej pracy, a kolejne 33 proc. ma biurko, ale we wspólnym pomieszczeniu z innymi domownikami – wynika z analizy przygotowanej przez naukowców Akademii Leona Koźmińskiego i Uniwersytetu SWPS.
To dosyć zaskakujące wyniki, ponieważ badania były prowadzone od grudnia 2020 r. do lutego 2021 r., a więc w okresie, gdy Polacy mieli już sporo doświadczeń z pracą zdalną. – To potwierdza, że spory odsetek Polaków w pandemii nie miał, i podejrzewam, że nadal nie ma, wystarczająco komfortowych warunków, by pracować z domu – ocenia dr Piotr Pilch z Katedry Nauk Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego.
Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a dynamika ta wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych specjalnie dla „Rzeczpospolitej”. W niektórych wypadkach na specjalistę trzeba czekać ponad miesiąc.
Średnia liczba kandydatów na jedną ofertę pracy jest w niektórych branżach kilkukrotnie większa niż przed rokiem. Jednak zalew CV nie ułatwił pracy rekruterom.
Ogromne braki na rosyjskim rynku pracy, spowodowane wojną Putina, sięgnęły graniczącego z Polską obwodu królewieckiego. Tamtejsi pracodawcy zaczęli sprowadzać pracowników z Indii.
Październik był drugim miesiącem z rzędu, gdy wybór ofert na portalach rekrutacyjnych był większy niż rok wcześniej. Część pracodawców może się już szykować na poprawę wspartą środkami z KPO.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2025 r. już podbija plany podwyżkowe firm, ograniczając jednak ich gotowość do zwiększania zatrudnienia.
Pomimo presji menedżerów, w tym prezesów globalnych korporacji, praca zdalna i hybrydowa nie jest już przywilejem, lecz jednym z modeli pracy. Tak też traktuje ją ponad połowa polskich pracowników.
• Finał prac na projektem ws. KSeF. Ważna zmiana dla najmniejszym firm • Harmonizacja e-faktur od 2035 r. Co czeka przedsiębiorców? • Jak firma po powodzi rozliczy straty i odszkodowania • Reklama na meczu - czy to się opłaca? • Rower elektryczny w firmie a obowiązki składkowe • Praca zdalna: jak firmy radzą sobie z formalnościami • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na listopad
Obowiązujące regulacje nie zabraniają wprowadzenia kontroli trzeźwości pracowników wykonujących pracę zdalnie. Aby taką kontrolę przeprowadzić, trzeba się jednak trzymać określonych zasad.
Kontrole firm zatrudniających pracowników w formie zdalnej wykazały, że nie radzą sobie one z jej prawidłowym wdrożeniem.
WSA w Gliwicach orzekł, że praca zdalna wykonywana w Polsce to nie od razu zakład podatkowy w CIT dla zagranicznego zatrudniającego. Do niedawna organy podatkowe i sądy z reguły prezentowały w tej kwestii inne stanowisko.
Amazon nakazał swoim pracownikom powrót do biura – praca stacjonarna przez pięć dni w tygodniu, kończąc popularną politykę pracy hybrydowej. Zmiana wejdzie w życie od stycznia 2025 roku, poinformował dyrektor generalny Amazon Andy Jassy w notatce do pracowników.
Choć praca zdalna nadal jest pożądanym benefitem pracowniczym, to szefowie firm coraz częściej ją ograniczają, najczęściej przez zwiększenie liczby obowiązkowych dni pracy w biurze. Czy proste zachęty, jak darmowe owoce i lunche, wystarczą, by przekonać pracowników do rezygnacji z home office?
O Hiszpanii mówi się ostatnio zazwyczaj w kontekście masowej turystyki i protestów mieszkańców przeciwko niej. Jednak nie wszystkie regiony borykają się z nadmiarem turystów, niektóre wręcz cierpią z powodu ich niedoboru. Taki problem ma Estremadura.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas