Rośnie gniew rolników w Europie. W tych krajach nasila się najbardziej

9 krajach europejskich nasiliły się protesty rolników i ich organizacji. W Niemczech, Francji i Holandii zaczęło się od zmniejszenia albo utarty dopłat do rolniczego diesla. W Polsce, Słowacji, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech chodziło o zalew tych krajów tanimi płodami z Ukrainy. Brytyjscy hodowcy warzyw i owoców protestowali przed parlamentem przeciw niesprawiedliwym umowom z dużymi sieciami handlowymi.

Publikacja: 23.01.2024 18:42

Protest przeciwko podatkom i spadającym dochodom w Agen na południu Francji.

Protest przeciwko podatkom i spadającym dochodom w Agen na południu Francji.

Foto: CHRISTOPHE ARCHAMBAULT / AFP

Rolnicy organizowali od kilku tygodni różne demonstracje. W naszej części kontynentu blokowali granice z Ukrainą, w zachodniej części organizowali przejazdy setkami traktorów i maszyn rolniczych, blokowali autostrady w Niemczech, w południowej Francji, w Holandii. Protestowali przeciwko wzrostowi kosztów produkcji, nowym opłatom administracyjnym wynikającym z biurokracji i z unijnych ustaleń w zakresie środowiska, przeciwko reformie systemu podatkowego dotyczącego paliwa rolniczego, przeciwko odmowie Brukseli przedłużenia możliwości ugorowania części ziem uprawnych. Powody były liczne i różne, wspólnym jest gniew rolników, którzy ciężko pracują i zarabiają coraz mniej, a nie korzystają z takich samych świadczeń, co mieszkańcy miast.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Rolnictwo
UE ustępuje rolnikom w sprawie wymogów środowiskowych. Ale co z pieniędzmi?
Rolnictwo
Trump obiecuje tańszą żywność, ale będzie odwrotnie
Rolnictwo
FAO: nowy rok z tańszą żywnością na świecie
Rolnictwo
Japoński rząd walczy z drożyzną. Chce zmusić rynek do obniżenia cen ryżu
Rolnictwo
Najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce pociągi będą mogły jechać nawet 350 km/h