Aktualizacja: 22.11.2024 02:15 Publikacja: 03.04.2023 03:00
Foto: Bloomberg
Na globalny rynek pszenicy, której ceny na początku marca znalazły się najniżej od połowy 2021 r., wróciły niepokoje. W ubiegłym tygodniu Cargill i Viterra, dwie kluczowe w skali świata firmy handlujące zbożami, zapowiedziały w związku z presją Kremla opuszczenie Rosji po obecnym sezonie i sprzedaż tamtejszych aktywów.
Tydzień wcześniej ceny pszenicy skoczyły najmocniej od prawie pięciu miesięcy, po tym jak krajowe media poinformowały, że przy obecnych cenach światowych władze zalecają producentom wstrzymanie eksportu. W warunkach suszy, jaka nawiedziła pas upraw w będących innym ważnym eksporterem USA, przekładałoby się to na perspektywę znacznego zmniejszenia globalnych dostaw pszenicy.
Ukraina zwiększy w 2025 r. areał pól pszenicy, co da 25 mln ton tego ziarna. Tymczasem w Rosji, która poniosła duże straty z powodu mrozów i suszy, zbiory pszenicy w tym roku zmalały do 83 mln ton. W 2025 r. Rosjanie zasieją więcej grochu, soczewicy i słonecznika.
Zdaniem Ukraińców ocena gotowości ukraińskiego rolnictwa do spełnienia wymagań unijnych wypadła zadowalająco. Zdaniem Brukseli nie do końca tak jest. Bo oceną jest „2” na możliwych do uzyskania „6” punktów.
Saudyjska spółka rolna i hodowlana Salic może przejąć kontrolę nad dużymi aktywami w rosyjskim sektorze rolnym, alarmuje Rosyjski Związek Eksporterów i Producentów Zboża. Rosyjskie rolnictwo jest w złej kondycji. Przez wojnę Putina, nie ma sprzętu, by prowadzić prace polowe.
– Rola innowacji, jak również rola biznesu, są kluczowe w poszukiwaniu bezpiecznych i zrównoważonych rozwiązań – mówi Anna Zalewska, advocacy manager, BASF Polska.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Kiepskie prognozy dla rynku trzody chlewnej w Polsce: tempo spadku pogłowia wyhamowało, ale niepokoi ubytek największych stad. Słabo wygląda też sprzedaż maszyn.
Obfite deszcze sprawiły, że ten rok będzie najgorszy od 40 lat dla rolników uprawiających zboże we Francji. Zbiory pszenicy będą mniejsze o 25 proc. od średniej 5-letniej. Wina też będzie mniej.
Egipt zakupił największą, od początku rozpętanej przez Putina wojny, partię pszenicy oferowanej przez Rosję na przetargu. Cena była prawdopodobnie poniżej minimalnej.
Od blisko trzech kwartałów funkcjonuje ukraiński korytarz morski. W tym czasie przepłynęło nim ponad 45 mln ton ładunków, z czego 30 mln ton to ukraińskie produkty rolne. Trafiły do 38 krajów.
Rolnicy w Argentynie ograniczyli sprzedaż pszenicy, bo czekają na wynik wyborów prezydenckich 22 października. Niektórzy kandydaci obiecali obniżenie podatku w eksporcie zboża. Z kolei francuscy rolnicy zbożowi domagają się od rządu, by znalazł rozwiązanie gwarantujące im, że nie stracą na sprzedaży zboża w związku ze spadkiem cen w handlu światowym, rozchwianym przez wojnę w Ukrainie.
Trzy osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym oszustw związanych z importem ukraińskiego zboża do Polski. Ziarno techniczne sprzedawali jako spożywcze, podrabiali dokumenty celne – twierdzi Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.
Plomby i GPS na wagonach i tirach - od piątku ukraińskie zboże będzie objęte systemem monitorowania tak jak leki, paliwa i odpady, a wcześniej grupy przestępcze. Nie wiadomo jednak dokąd pojedzie.
Niesprzedane zapasy ukraińskiego ziarna ciążą na cenach zbóż w szeregu krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a protesty rolników zaczynają zagrażać trwałości wsparcia stolic UE dla Kijowa.
Światowe zbiory pszenicy w 2023 roku wyniosą 784 mln ton - ocenia Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas