Argentyńska pszenica czeka na wynik wyborów prezydenckich

Rolnicy w Argentynie ograniczyli sprzedaż pszenicy, bo czekają na wynik wyborów prezydenckich 22 października. Niektórzy kandydaci obiecali obniżenie podatku w eksporcie zboża. Z kolei francuscy rolnicy zbożowi domagają się od rządu, by znalazł rozwiązanie gwarantujące im, że nie stracą na sprzedaży zboża w związku ze spadkiem cen w handlu światowym, rozchwianym przez wojnę w Ukrainie.

Publikacja: 24.09.2023 16:52

Argentyńska pszenica czeka na wynik wyborów prezydenckich

Foto: Bloomberg

Argentyna jest dużym eksporterem pszenicy, soi i kukurydzy, ale sprzedaż tego ziarna z oczekiwanych zbiorów w kampanii 2023/24 wyniosła do 13 września zaledwie 1,51 mln ton — wynika z najnowszych danych rządowych. Była najmniejsza od sezonu 2016/17. Rok temu w takich samym okresie sprzedano 5,28 mln ton — odnotował Reuter.

Rolnicy czekają na większe opady deszczu, ale zwłaszcza na wyniki wyborów prezydenckich 22 października. — Mała sprzedaż na początku kampanii wynika z niepewności politycznej związanej z nową ekipą rządową — wyjaśnił Miguel Cane, prezes izby zbożowej ArgenTrigo. Nowa ekipa zacznie urzędować w grudniu, trzej główni kandydaci zapowiadają wygraną, dwaj obiecali obniżyć podatek w eksporcie pszenicy wynoszący teraz 12 proc. — Krążą spekulacje, że podatek może zostać obniżony w czasie żniw — dodał Cane. Największe szanse wygranej ma outsider, prawicowy populista Javier Milei, rywalizuje z nim konserwatystka Patricia Bullrich. Trzeci Sergio Massa, ekonomista z partii rządzącej nic nie mówił w kampanii o tym podatku.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Rolnictwo
Argentyńczycy boją się spadku cen soi. Zmniejszyli jej sprzedaż
Rolnictwo
Amerykanie kupują jaja w Brazylii. To jednak nie rozwiązuje ich kłopotów
Rolnictwo
Polska zakazała importu mięsa i mleka ze Słowacji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rolnictwo
Kondycja polskiego rolnictwa, czyli czasem słońce, czasem deszcz