Co zrobić, aby ułatwić podział majątku po rozwodzie

Co zrobić, aby ułatwić podział majątku

Aktualizacja: 27.04.2015 14:25 Publikacja: 27.04.2015 09:34

Foto: www.sxc.hu

Po zwykle bolesnym rozwodzie przychodzi czas na trudny podział majątku. Trudny, bo regulacje dotyczące podziału w polskim prawie są rozproszone, niekompletne, przez co skomplikowane. Trudny, bo zwykle od ustania wspólności majątkowej upływa sporo czasu, zatem część majątku już zniknęła, a dowodów na ich istnienie brak. Trudny także dlatego, że małżonkowie, żyjąc we względnej zgodzie, nie dbali o swój interes majątkowy. Co można zatem zrobić, aby kolejny krok w rozstaniu byłych małżonków zajął jak najmniej czasu, a jego efekt zadowolił obydwie strony?

Najlepiej jest działać prewencyjnie, tzn. jeszcze przed przystąpieniem do zawarcia związku przeanalizować swoją sytuację majątkową i podjąć decyzję, czy nie należałoby zawrzeć majątkowej umowy małżeńskiej (intercyzy). Ponieważ jest to umowa, do jej zawarcia konieczna jest zgoda obydwojga małżonków. Brak działań spowoduje, że od daty zawarcia związku małżonków będzie łączyła ustawowa wspólność majątkowa. Zgodnie z nią poza wyjątkami wskazanymi w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wszystko, co małżonkowie nabędą od tej chwili, będzie należało do obojga. Umowę majątkową można zawrzeć również później, w czasie trwania małżeństwa.

Najlepiej dzielić się majątkiem zaraz po ustaniu wspólności majątkowej, jeszcze w trakcie rozwodu

Jeżeli już małżonkowie pozostają w ustroju ustawowym, dobrze jest zadbać o wiedzę na temat ich wspólnego majątku. Bardzo często w procesach podziałowych małżonkowie mają odmienne zdania co do jego składu. Nie należy również do rzadkości ukrywanie poszczególnych składników przed byłym małżonkiem. Co prawda, w trakcie postępowania sąd z urzędu musi ustalić skład majątku, ale bez podstawowych wskazówek, którymi dysponują małżonkowie, będzie to niemożliwe.

Bardzo ważne jest również zadbanie o przejrzystość przepływów finansowy pomiędzy majątkami osobistym każdego z małżonków a majątkiem wspólnym i ich udokumentowanie. Równie ważne jest udokumentowanie darowizn otrzymanych przez jednego małżonka. Zdarza się, że darowizna nie zostaje zgłoszona do urzędu skarbowego, co w przyszłości pozbawia obdarowanego koronnego dowodu na jej istnienie. Pozostają wówczas z reguły dowody w postaci zeznań świadków, ale ci mają zawodną pamięć. Mogą zatem o czymś zapomnieć, popaść w sprzeczność, a czasami nie ma już nawet kogo zapytać.

Kolejnym problem, z jakim mogą się zderzyć byli małżonkowie w podziale majątku, jest wykazanie i rozliczenie zaangażowania finansowego w składniki majątku należące tylko do jednego z nich. Zwykle dzieje się tak przy zajmowaniu domu czy mieszkania będącego własnością tylko jednego z nich. W przypadku poważniejszych wydatków na taką nieruchomość należy zachować dowody świadczące o źródłach i dacie, kiedy zostały poczynione. Umożliwi to rozliczenie tak zwanych nakładów i ewentualne ich odzyskanie. Co istotne, rozliczenie nakładów możliwe jest jedynie do zakończenia podziału majątku.

Jednym z twardszych orzechów do zgryzienia jest podział majątku małżonków w przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa przez jedno lub oboje z nich. Sytuację komplikuje prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. Pierwszy problem, jaki należy rozwiązać, to ustalenie czy przedsiębiorstwo wchodzi w skład majątku wspólnego czy też nie. Decydujący w tej kwestii powinien być czas utworzenia przedsiębiorstwa i środki przeznaczone na jego powstanie. Kolejny krok to ustalenie wartości takiego przedsiębiorstwa i podjęcie decyzji, komu powinno przypaść.

Na końcu ostatnia rada, mimo że nie ma terminu na podział majątku, co oznacza, że wniosek można złożyć w dowolnym terminie, najlepiej jest się dzielić majątkiem zaraz po ustaniu wspólności majątkowej. Ideałem jest ustalenie zasad podziału jeszcze w trakcie procesu rozwodowego.

Autorka jest adwokatem

Publicystyka
Unijna komisarz ds. środowiska: Woda nie jest już dobrem oczywistym
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Publicystyka
Andrzej Dybczyński: Polskiej nauce potrzeba nie reformy, lecz reformacji
Publicystyka
Europa nie jest „kontynentem ludzi naiwnych” – apel aktywistki do Donalda Tuska
Publicystyka
Bogusław Chrabota: Jerzy Owsiak kontra Telewizja Republika
Publicystyka
Jan Zielonka: Jak zwalczać populizm