Agnieszka Pomaska (PO) dla "W sieci opinii": Jestem ciekawa, czy Palikot wykorzysta szansę

O zapomnianych ideałach PO, pośle z Biłgoraja i nowych technologiach mówi serwisowi "W sieci opinii" Agnieszka Pomaska z Platformy Obywatelskiej

Publikacja: 29.10.2011 14:20

Agnieszka Pomaska (PO) dla "W sieci opinii": Jestem ciekawa, czy Palikot wykorzysta szansę

Foto: W Sieci Opinii

Adam Zawadzki: Pani poseł, gdy „Polska w budowie” , a fala kryzysu niczym tsunami pędzi ku spokojnym brzegom "drugiej Irlandii", jak przez kolejne cztery lata mamy żyć? Jak żyć?

Agnieszka Pomaska:

Polska jest w budowie, ale jest też w dobrych rękach. Już raz poradziliśmy sobie z kryzysem. Na szczęście Polska nadal ma kompetentną ekipą do walki z trudną sytuacją ekonomiczną w Europie. 

Platforma miała być partią liberalizmu gospodarczego i chrześcijańskiej demokracji. Coraz bardziej przypomina wszechpotężną partię władzy, skupiającą w sobie zarówno Jarosława Gowina jak i „spadochroniarzy”  z SLD czy PJN. Co pozostało z  jej ideałów?

Platforma jest przede wszystkim obywatelska. Ścierają się tu czasem różne poglądy, choć dotyczy to głównie spraw światopoglądowych. Siłą Platformy jest właśnie otwartość na dyskusje i różnice zdań. Partie, w których politycy udają, że są we wszystkim jednomyślni, z reguły źle kończą. 

Znana jest Pani ze sportowego trybu życia. A więc: rolki czy żagle? Który sposób odreagowania powyborczych stresów zaproponowałaby Pani Donaldowi Tuskowi i Grzegorzowi Schetynie? Czy gotowa jest Pani „haratnąć w gałę” z premierem?


Myślę, że obaj politycy wiedzą, jak radzić sobie ze stresem. W piłkę już kopaliśmy. Zbliża się raczej sezon narciarski, więc chętnie pośmigałabym trochę na stoku. Może pan redaktor skusi się na małe zawody?


Janusz Palikot to Pani zdaniem zagrożenie czy nadzieja polskiej lewicy? Czy Platforma Obywatelska wyklucza sojusz z jego Ruchem?

Janusz Palikot to politycznie, póki co, ruch jednoosobowy, a posłowie jego klubu na razie są nieprzewidywalni. Nikogo nie należy jednak przekreślać na starcie. Sama jestem ciekawa, czy wykorzysta szansę, którą dostał od wyborców.

Jest Pani fanką nowych technologii. Używa Twittera i Facebooka, nawet  w trakcie głosowań sejmowych. Razem z kolegami kręci nawet  telenowelę sejmową  „Z Wiejskiej”. Jaka jest Pani zdaniem przyszłość Internetu w Polsce. Czy powinno ograniczać się ustawowo wolność słowa w sieci? 



Wyczuwam w Pana pytaniu lekką złośliwość, ale Internet w pracy posła to niezwykłe usprawnienie, a tym samym lepszy kontakt z wyborcami. Tradycyjne dyżury poselskie powoli stają się przeżytkiem. Większość moich wyborców kontaktuje się ze mną bezpośrednio właśnie dzięki poczcie elektronicznej czy portalom społecznościowym. Dzięki internetowi świat stał się mniejszy, podobnie jak dystans pomiędzy wyborcami a politykami. Naszym priorytetem powinno być upowszechnienie korzystania z technologii cyfrowych.


Jako parlamentarzystka godzi Pani obowiązki służbowe z wychowywaniem córki.  Jaka powinna być rola kobiety we współczesnym świecie. Czy państwo właściwie dba o równe szanse dla kobiet czy mężczyzn?



Mam to szczęście, że obowiązki związane z wychowaniem córki dzielimy z mężem po równo. Nie ma zajęć niemęskich czy typowo kobiecych. W zależności od możliwości czasowych każdy z nas przewija, kąpie, idzie do lekarza czy na basen. Niestety, w wielu polskich domach istnieje przekonanie, że to kobieta powinna non stop myśleć, jak zorganizować kolejny dzień życia dziecka. Z przepisami prawa idziemy do przodu. Dużo wolniej zachodzą zmiany w naszych głowach. Chciałabym, żeby kobieta i mężczyzna mieli równy wybór w związku z wychowaniem dziecka. Dla mnie godzenie obowiązków służbowych z wychowaniem córki nie jest problemem. Dużo trudniejsze było wysłuchiwanie, że mając małe dziecko chcę wrócić do pracy i nadal realizować się zawodowo. Mam nadzieję, że to się zmieni.

Adam Zawadzki: Pani poseł, gdy „Polska w budowie” , a fala kryzysu niczym tsunami pędzi ku spokojnym brzegom "drugiej Irlandii", jak przez kolejne cztery lata mamy żyć? Jak żyć?

Agnieszka Pomaska:

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Publicystyka
Unijna komisarz ds. środowiska: Woda nie jest już dobrem oczywistym
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Publicystyka
Andrzej Dybczyński: Polskiej nauce potrzeba nie reformy, lecz reformacji
Publicystyka
Europa nie jest „kontynentem ludzi naiwnych” – apel aktywistki do Donalda Tuska
Publicystyka
Bogusław Chrabota: Jerzy Owsiak kontra Telewizja Republika
Publicystyka
Jan Zielonka: Jak zwalczać populizm