19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 02.05.2019 07:14 Publikacja: 01.05.2019 18:06
Foto: Fotorzepa, Michał Kolanko
Takie też będzie zapewne jego piątkowe wystąpienie, wokół którego od dawna rosną emocje. Nie tylko w Platformie. Dlatego równie ważne jak jego słowa będą reakcje na nie. Te oficjalne i te zakulisowe. Dla samego byłego premiera mierzenie temperatury tych reakcji i sygnałów będzie kolejnym krokiem na drodze do finalizacji politycznych planów.
„Nadzieja i odpowiedzialność. O konstytucji, Europie i wolnych wyborach”. To oficjalny tytuł wykładu, który były premier wygłosi na Uniwersytecie Warszawskim w ten piątek. Będą mu się na pewno uważnie przysłuchiwać politycy Platformy i Koalicji Obywatelskiej. Będą poszukiwać wskazówek, czego w zasadzie Tusk chce i co planuje. Na krótko przed samym przemówieniem poza słowami Tuska o tym, że ma „coś ważnego i ciekawego” do powiedzenia – oficjalnie nie wiadomo o nim nic. Jak wynika z naszych rozmów, PO liczy na efekt synergii Tuska z kampanią przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Na jej wzmocnienie w kluczowym etapie. Jego mowa ma się wpisywać w aktywności polityków Koalicji Europejskiej. Kampania potrwa oczywiście aż do ostatniej godziny, ale w planach momentem kulminacyjnym będzie marsz 18 maja – już za dwa tygodnie od tego przemówienia. Pytanie, na ile jednoznaczne będzie wsparcie Donalda Tuska dla samej Koalicji. I czy nie będzie tak, że były premier poprzestanie na ogólnych uwagach o praworządności, znaczeniu rocznicy Konstytucji 3 maja i tak dalej. Sposób wsparcia Koalicji w jej bieżącej kampanii będzie na pewno uważnie analizowany. Tak jak ewentualne słowa o przyszłości. Czy na przykład Donald Tusk wróci do swojego przesłania z ostatniego wywiadu dla TVN24 o tym, że potrzebne jest poszerzenie formuły opozycji o ruch obywatelski, którego partie nie powinny się obawiać. Jak wiele padnie odniesień do rocznicy 4 czerwca, która przypada już po wygranych lub przegranych przez Koalicję wyborach? Bo o ile słowa o praworządności czy znaczeniu UE nie będą żadnym zaskoczeniem, o tyle jasna deklaracja o przyszłości politycznej zmieniłaby obraz obecnej kampanii wyborczej. Przynajmniej kilka dni zamiast o Europie mówiłoby się o tym, że Tusk coś zadeklarował. Z drugiej strony dla niektórych słuchaczy brak jakichkolwiek odniesień do przyszłości też będzie rozczarowaniem. Tusk będzie więc musiał jednocześnie spełnić w piątek wiele rozbieżnych oczekiwań. I najpewniej nie zamknie ani nie otworzy jednoznacznie żadnej drogi dla siebie.
Prezydent i rząd gwarantują premierowi Izraela, oskarżonemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciw ludzkości, nietykalność, żeby mógł uczcić w Polsce wyzwolenie Auschwitz-Birkenau, miejsca ludobójstwa. Sytuacja jest niedopuszczalna na wielu poziomach.
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk jednym głosem w sprawie immunitetu dla Beniamina Netanjahu podczas obchodów wyzwolenia Auschwitz w obliczu jurysdykcji MTK. Majstersztyk dyplomacji czy ryzykowna gra na arenie międzynarodowej?
Karol Nawrocki rozpoczął kolejną fazę kampanii i chce się przedstawić jako kandydat prawicowy, atrakcyjny również dla elektoratu Konfederacji. Zapowiada walkę o wyborców na prawo od PiS i uderza w Rafała Trzaskowskiego, obwiniając go za błędy rządu Donalda Tuska.
Polska powinna dążyć do spełnienia kryteriów konwergencji i przyjęcia euro. Ale górę bierze polityka: jak tutaj podejmować działania wyraźnie wbrew opinii publicznej, które na dodatek mogłyby być społecznie dotkliwe, a na końcu i tak spełzłyby na niczym ze względu na niemożność zmiany konstytucji?
Urodził się w Tupelo 8 stycznia 1935 roku, dokładnie 90 lat temu. Umarł jako wrak człowieka, choć wciąż wielki artysta, w 1977 roku. Odszedł do gwiazd i świeci nieustannie. Czy kiedyś przestanie?
Dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych osłabiły dolara i pomogły notowaniom złotego.
Rynek kryptoaktywów doczekał się w końcu racjonalnych ram prawnych – podkreśla w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” dr Adrian Rycerski z Uniwersytetu SWPS.
Nowy gmach ambasady RP w Berlinie został ukończony. Jego uroczyste otwarcie nastąpi 17 stycznia 2025 roku. Monumentalny obiekt stoi przy reprezentacyjnej berlińskiej alei Unter den Linden.
- Ukraina niepodległa, suwerenna i sama decydująca o swoich losach, to nie tylko sprawiedliwość dziejowa, ale warunek bezpieczeństwa Polski i całej Europy - mówił na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim premier Donald Tusk.
Czy Komisja Europejska pójdzie w ślady Joe Bidena i w końcu celnie i mocno uderzy w interesy Kremla? To może się wydarzyć w ramach 16. pakietu antyrosyjskich sankcji. Na stole jest zakaz importu LNG i aluminium. Znacząco zasilają one wojnę Putina.
Nawet jeśli o danej regulacji czy dokumencie wypowiedziały się już dziesiątki prawników, niekoniecznie wszystko musi być jasne i oczywiste.
Wystąpienie do Państwowej Komisji Wyborczej o wykładnię jej uchwały to w istocie oddanie gorącego kartofla do rąk gremium, które wcześniej postanowiło nim obdarować ministra - pisze Piotr Paduszyński, adwokat.
Złoty o poranku notował niewielkie zmiany. Rynki żyją dzisiaj odczytami dotyczącymi inflacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas