Klucze do polskiej wojny politycznej ma w ręku Putin - analiza Andrzeja Stankiewicza

Trzeba być gotowym na to, że rosyjska prokuratura postawi zarzuty za Smoleńsk polskim obywatelom. Czy PiS jest gotowy bronić przed Rosjanami Tomasza Arabskiego?

Aktualizacja: 29.03.2015 23:13 Publikacja: 29.03.2015 22:23

Andrzej Stankiewicz

Andrzej Stankiewicz

Foto: Fotorzepa

Piątkowa decyzja polskiej prokuratury dotycząca śledztwa smoleńskiego niesie ze sobą duży ładunek polityczny – i na krajowej scenie, i w relacjach z Rosją. Prokuratura na podstawie ekspertyzy zespołu biegłych za bezpośrednią przyczynę katastrofy uznała „niewłaściwe działanie załogi, polegające na zniżaniu samolotu przez dowódcę statku powietrznego poniżej własnych warunków minimalnych do lądowania i niewydanie komendy odejścia na drugie zajście". A zatem uważa, że głównymi odpowiedzialnymi za katastrofę są piloci. Prokuratorzy wojskowi poszli w tej kwestii znacznie dalej niż rządowa komisja badająca katastrofę, kierowana przez szefa MSWiA Jerzego Millera.

Było pewne, że takie decyzje prokuratury wywołają ostrą reakcję PiS, bo ta partia konsekwentnie sprzeciwia się obciążaniu pilotów odpowiedzialnością za katastrofę. To było ryzyko dla kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, w której Smoleńsk był tematem tabu. Duda unika wypowiedzi na temat okoliczności katastrofy, bo wie, że mogłyby one doprowadzić do polaryzacji wśród wyborców, na której skorzysta prezydent Bronisław Komorowski.

Oczywiście, głos zabrał niezmordowany Antoni Macierewicz. Ale Duda – podobnie zresztą jak Jarosław Kaczyński – komentarza zręcznie uniknął. W dniu konferencji prokuratury kandydat PiS wyjechał na Słowację, żeby postraszyć Polaków rosnącymi cenami po przyjęciu euro przez naszych południowych sąsiadów.

Duda jednak od Smoleńska nie ucieknie. Ponieważ Macierewicz rytualnie zapowiedział, że w rocznicę katastrofy zaprezentuje swój kolejny raport, będzie to mieć duże konsekwencje dla kampanii kandydata PiS. W telewizji Trwam Macierewicz stwierdził już jasno, jaka jest jego teza – w Smoleńsku Rosjanie dokonali zamachu na prezydenta. W dodatku w przeddzień rocznicy ukaże się książka niemieckiego dziennikarza śledczego Jürgena Rotha, który już sugeruje, że ma dostęp do informacji niemieckiego wywiadu wskazujących na to, że w Smoleńsku doszło do zamachu.

Smoleńsk jest dla Dudy delikatną politycznie kwestią. Po pierwsze, w momencie katastrofy był bliskim współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego i pod lotniskiem Siewierny stracił wielu przyjaciół z Kancelarii Prezydenta. Po drugie, w młodszym pokoleniu polityków PiS jest jednym z niewielu, którzy dopuszczają, że mogło dojść do zamachu. Nawet jeśli Duda będzie wciąż unikał wypowiedzi dotyczących Smoleńska, wypomni mu to Platforma.

Prokuratura, obciążając pilotów, zapowiedziała jednocześnie, że chce postawić zarzuty dwóm rosyjskim kontrolerom, którzy nie zamknęli lotniska i łamali procedury, sprowadzając prezydenckiego tupolewa na ziemię. Wygląda to na polityczny gest pod adresem PiS, bo w tej partii – poza silnym lobby zamachowym – jest spora grupa polityków obwiniających o katastrofę właśnie rosyjskich kontrolerów. Tyle że postawienie zarzutów Rosjanom rozpatrywane było od co najmniej trzech lat i ma niewiele wspólnego z polityką.

Siłą rzeczy jednak decyzja ta wpisze się w zaostrzające się relacje polsko-rosyjskie. Trzeba być gotowym na to, że rosyjski Komitet Śledczy we własnym dochodzeniu zechce postawić zarzuty polskim obywatelom. Z rosyjskiego raportu MAK wynika, że może to dotyczyć byłych szefów 36. specpułku (odpowiadającego za przewozy VIP-ów) oraz szefów Biura Ochrony Rządu. Łatwym celem jest także były szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski. W raporcie MAK napisano, że „systemowymi przyczynami katastrofy były istotne niedociągnięcia w organizacji działalności lotniczej", a za to właśnie odpowiadał Arabski. Obok byłego szefa MON Bogdana Klicha był on jednym z polityków PO, których rosyjscy prokuratorzy przesłuchiwali podczas swego pobytu w Warszawie w kwietniu 2011 r.

Jeśli Rosjanie rzeczywiście się zdecydują na ogłoszenie zarzutów wobec Polaków, to dodatkowo wzmocnią podziały polityczne w naszym kraju. Bo czy PiS, który chciałby zobaczyć Arabskiego przed sądem, będzie go bronił przed rosyjską prokuraturą? Klucz do kolejnej polskiej wojny politycznej znów jest w rękach Kremla.

Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Ucieczka Romanowskiego to początek problemów PiS
Publicystyka
Jerzy Haszczyński: Magdeburg. Nowy rozdział historii terroru
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Andrzej Duda pasuje do MKOl
Publicystyka
Kryzys polityczny wokół ministra Wieczorka zatacza coraz szersze kręgi
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Publicystyka
Jan Zielonka: Co przyniesie następny rok?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku