Aktualizacja: 19.09.2019 12:11 Publikacja: 19.09.2019 11:10
Foto: materiały prasowe
Zarządca sądowy ZM Henryk Kania poinformował w raporcie bieżącym spółki ZM Henryk Kania w restrukturyzacji, że we wtorek 17 września złożył do Prokuratury Rejonowej Katowice wnioskiem o ściganie członków byłego zarządu zarządzanej przez siebie spółki, czyli – m.in. Henryka Kani oraz aresztowanego przed tygodniem Grzegorza M.
We wniosku zawiadomił o możliwości popełnienia pięciu przestępstw - przywłaszczenia serwera oraz, co ważniejsze, znajdujących się na nim danych, co skutecznie zatrzymało możliwość produkcji (z art. 284 § 1 k.k.). Zarządca oskarża też o zniszczenie zapisów na nośnikach cyfrowych lub udaremnienie osobie uprawnionej zapoznanie się z tymi informacjami, co wyrządziło znaczną szkodę majątkową spółce (art. 268 § 2 i 3 k.k.). Kolejne (domniemane) przestępstwo byłego zarządu to nieuprawnione niszczenie lub utrudnianie dostępu do danych informatycznych lub inne czynności, które uniemożliwiają automatyczne przetwarzanie powyższych danych, czym zarząd miał także wyrządzić znaczną szkodę majątkową prowadzonej przez siebie spółce (art. 268a § 1 i 2 k.k.). Wreszcie – zarządca oskarża poprzedników o zniszczenie lub usunięcie dokumentów spółki z jej serwera, przez osoby które nie miały prawa wyłącznie nimi rozporządzać (276 § 1 k.k.) oraz o wyrządzenie szkody majątkowej spółce przez prowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej spółki w sposób nierzetelny (art. 303 § 1 i 2 k.k.), w szczególności przez niszczenie lub usuwanie dokumentów dotyczących tej działalności, przez co – znowu - wyrządzono spółce znaczną szkodę majątkową.
Rosyjski urząd patentowy Rospatent otrzymał wniosek firmy o zarejestrowanie nowej marki wódki . Wnioskodawcą jest firma technologiczna z St Petersburga RAU IT - poinformował „Moscow Times”.
Prokuratur generalny Rosji sprawdzi informacje o zawyżaniu przez producentów cen na przetwory mleczne. Takie polecenie wydał mu Kreml. Reżim niepokoi rosnące niezadowolenie Rosjan z coraz większych podwyżek cen żywności.
Masło od początku roku zdrożało już o 40 proc. Ile może kosztować w święta? - Zbliżamy się do 10 zł - mówi ekspert. Wszystko przez to, że producentom bardziej opłaca się dziś wytwarzanie np. serów, a nie masła.
Okazało się, że polscy konsumenci także w przypadku żywności szukają tańszych zamienników – mówi Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności. – Żywność w wydatkach Polaków staje się coraz znaczącym ciężarem i dlatego szukają oszczędności – dodaje.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
Polskie firmy wciąż walczą o nowe rynki, na których chcą sprzedawać produkty rolno-spożywcze. W kraju wyzwaniem jest m.in. lokalny popyt oraz automatyzacja, zrównoważony rozwój i utrzymująca się presja płacowa.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
Polska nie wypracowała standardów dotyczących cyberbezpieczeństwa w energetyce, a realizuje olbrzymie inwestycje w sektorze. Powszechność niesprawdzonych technologii w infrastrukturze krytycznej może przynieść zgubne skutki – ocenia prezes Apatora Maciej Wyczesany.
Liczba audytorów badających spółki giełdowe się zmniejsza. W grze pozostają tylko firmy, które mogą skutecznie odpowiedzieć na wyzwania – podkreślają członkowie zarządu BDO dr Anna Bernaziuk, Edyta Kalińska i Tomasz Reiter.
W Polsce główną barierą ciągle hamującą rozwój innowacji jest brak współpracy i przepływu informacji między światami nauki i biznesu – mówi Witold M. Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Politechnika Warszawska.
Chociaż nowe, bardziej wymagające zasady raportowania niefinansowego obejmą na razie tylko duże spółki, to unijne regulacje muszą już uwzględniać również ich dostawcy z sektora MŚP.
Dlaczego konkurs poświęcony polskim mistrzom malarstwa jest bardzo dobrym narzędziem promowania edukacji oraz kreatywności - mówi Katarzyna Wasilewska, wiceprezeska Fundacji PGE
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
Celem Kongresu jest refleksja nad współczesnym znaczeniem pamięci jenieckiej w kontekście obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą i szerzej konfliktów zbrojnych na świecie, jak również wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania pamięcią, sieciowanie środowisk związanych z pamięcią jeniecką oraz diagnoza problemów i wyzwań.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas