Drugie życie cukrowni Borowiczki

Krajowa Spółka Cukrowa podpisała list intencyjny z Gminą Miastem Płock w sprawie współpracy przy rewitalizacji zabytkowego zakładu produkującego słodkie kryształki. Chcą sięgnąć m.in. po dotacje unijne.

Publikacja: 23.06.2015 12:27

– Cieszę się, że budynki Cukrowni Borowiczki, które mają za sobą ponad 100-letnią historię mają szansę zacząć żyć nowym życiem. Mam nadzieję, że uda nam się pozyskać środki finansowe, które pozwolą na rewitalizację obiektu i nadanie mu nowych funkcji – komentuje Marek Spuz vel Szpos, prezes Krajowej Spółki Cukrowej, lidera polskiego rynku cukru.

Chodzi o realizację projektu „Rewitalizacja, adaptacja i modernizacja zabytkowych budynków byłej Cukrowni Borowiczki, w celu nadania nowej funkcji użytkowej i kulturalnej".

- List intencyjny otworzył także drogę do pozyskania inwestora, zainteresowanego uczestnictwem w przeprowadzeniu procesu rewitalizacji oraz pozyskania finansowania zewnętrznego, w tym środków z funduszy europejskich – informuje KSC.

- Jednym z naszych priorytetów jest dobra współpraca z inwestorami, dzięki którym możemy zmieniać miasto, tworzyć miejsca pracy i poprawiać komfort życia płocczan – zaznacza prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

– Dbamy o zrównoważony rozwój całego miasta, ale bardzo ważne są dla nas także działania na rzecz poszczególnych osiedli. Będziemy tworzyć nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli Cukrownię Borowiczki na nowo wykorzystać - dodaje.

Cukrownia Borowiczki powstała w 1900 roku. W 1901 roku przeprowadzono tam pierwszą kampanię cukrowniczą, podczas której wyprodukowano 1494,9 ton cukru. Ostatnia kampania cukrownicza w Cukrowni Borowiczki zakończyła się w grudniu 2003 roku. Dziś w Borowiczkach działa centralne archiwum KSC, które świadczy też usługi archiwizacyjne dla podmiotów zewnętrznych. W Borowiczkach swoją siedzibę ma Dział Zaopatrzenia w Rolnicze Środki Produkcji Departamentu Surowcowego, który zabezpiecza plantatorom KSC nawozy i środki ochrony roślin.

Przemysł spożywczy
Starbucks radykalnie zmienia zasady. Będzie nowy kodeks postępowania dla gości
Przemysł spożywczy
Do syndyka zgłosiło się już 400 wierzycieli Manufaktury. Będzie więcej
Przemysł spożywczy
Producenci mięsa pod presją kosztów. Szansą rynki zagraniczne
Przemysł spożywczy
Foie gras i łosoś zdominowały francuskie święta
Przemysł spożywczy
Piwo z Polski i innych krajów Unii Europejskiej wlewa się do Rosji