Drugie życie cukrowni Borowiczki

Krajowa Spółka Cukrowa podpisała list intencyjny z Gminą Miastem Płock w sprawie współpracy przy rewitalizacji zabytkowego zakładu produkującego słodkie kryształki. Chcą sięgnąć m.in. po dotacje unijne.

Publikacja: 23.06.2015 12:27

– Cieszę się, że budynki Cukrowni Borowiczki, które mają za sobą ponad 100-letnią historię mają szansę zacząć żyć nowym życiem. Mam nadzieję, że uda nam się pozyskać środki finansowe, które pozwolą na rewitalizację obiektu i nadanie mu nowych funkcji – komentuje Marek Spuz vel Szpos, prezes Krajowej Spółki Cukrowej, lidera polskiego rynku cukru.

Chodzi o realizację projektu „Rewitalizacja, adaptacja i modernizacja zabytkowych budynków byłej Cukrowni Borowiczki, w celu nadania nowej funkcji użytkowej i kulturalnej".

- List intencyjny otworzył także drogę do pozyskania inwestora, zainteresowanego uczestnictwem w przeprowadzeniu procesu rewitalizacji oraz pozyskania finansowania zewnętrznego, w tym środków z funduszy europejskich – informuje KSC.

- Jednym z naszych priorytetów jest dobra współpraca z inwestorami, dzięki którym możemy zmieniać miasto, tworzyć miejsca pracy i poprawiać komfort życia płocczan – zaznacza prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

– Dbamy o zrównoważony rozwój całego miasta, ale bardzo ważne są dla nas także działania na rzecz poszczególnych osiedli. Będziemy tworzyć nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli Cukrownię Borowiczki na nowo wykorzystać - dodaje.

Cukrownia Borowiczki powstała w 1900 roku. W 1901 roku przeprowadzono tam pierwszą kampanię cukrowniczą, podczas której wyprodukowano 1494,9 ton cukru. Ostatnia kampania cukrownicza w Cukrowni Borowiczki zakończyła się w grudniu 2003 roku. Dziś w Borowiczkach działa centralne archiwum KSC, które świadczy też usługi archiwizacyjne dla podmiotów zewnętrznych. W Borowiczkach swoją siedzibę ma Dział Zaopatrzenia w Rolnicze Środki Produkcji Departamentu Surowcowego, który zabezpiecza plantatorom KSC nawozy i środki ochrony roślin.

Przemysł spożywczy
Amerykańska firma ma nakarmić rosyjskie wojsko. Kreml skonfiskował ją za rzekome przekręty
Przemysł spożywczy
Eksport szansą dla producentów mocnych alkoholi
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego
Przemysł spożywczy
Drogie jajka na Wielkanoc? Amerykanie mają pomysł: malują jak pisanki kartofle i cebulę
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Przemysł spożywczy
Hakerzy uderzyli w rosyjską wódkę. Stanęła produkcja i sprzedaż