Kaprysy pogody w Europie — sucha wiosna, gwałtowne burze z gradem, fala upałów — są poważnym zagrożeniem dla rynku zbóż, który stara się zmniejszyć brak dostaw z Ukrainy, wywołany rosyjską inwazją. Większość analityków zakładała mniejsze zbiory pszenicy w Unii po rekordowych w 2021 r. w Bułgarii i Rumunii, także na skutek suchej wiosny we Francji.
Temperatury ponad 40 stopni w Hiszpanii i Francji stwarzają dodatkowe ryzyko. „Spodziewamy się dalszych strat w zbiorach” w ważnej końcowej fazie dojrzewania ziaren — stwierdzał Aurelien Blary, analityk w firmie Strategie Grains. — Sytuacja bardzo różni się w poszczególnych regionach. Niektóre wioski są praktycznie pod wodą po ostatnich burzach, w innych nie ma na polach ani kropli — dodał Francois Jacques z francuskiej organizacji rolników pszenicznych AGPB. Analitycy przewidywali dla Francji zbiory 33-34 mln ton pszenicy zwykłej (chlebowej) wobec zebranych 35,5 mln ton rok temu, na skutek mniejszego areału i wydajności obu rodzajów ziarna: zwykłego i durum.
Rumuński minister rolnictwa Adrian Chesnoiu powiedział Reuterowi, że niesprzyjająca pogoda i rosnące koszty produkcji zmniejszą tegoroczne zbiory z rekordowych 11,3 mln ton z 2021 r. Duża część będzie jednak przeznaczona na eksport — dodał. W Bułgarii, która również eksportuje ziarno drogą morską (M. Czarne) zbiory będą mniejsze od ubiegłorocznych 7,1 mln ton, choć ostatnie deszcze poprawiły nieco sytuację. — Spodziewamy się dobrych żniw, ale trzeba pamiętać, że w ubiegłym roku były rekordowe – powiedział Kostadin Kostadinow z krajowego zrzeszenia producentów zbóż.
W środkowej Europie wiosna bez opadów zmniejszyła również możliwości zbiorów w Niemczech i Polsce — stwierdził Aurelien Blary ze Strategie Grains, ale dodał, że zachodnie Niemcy mniej to odczuły, a deszcze w czerwcu w Polsce złagodziły niedobór wilgoci. Na północy kontynentu susza była mniej dotkliwa. Brytyjska organizacja rolników i sadowników AHDB przewiduje zbiory 14,95 mln ton po 13,99 mln t w 2021 r., najlepsze od trzech lat.
Czytaj więcej
Rosja domaga się zniesienia sankcji na eksport swojego zboża. Wtedy otworzy korytarze dla eksportu zboża z ukraińskich portów.