Będzie nas rozpędzał zielony wodór
Już wkrótce wodór stanie się jednym z kluczowych nośników energii. Jego zastosowanie w energetyce, ciepłownictwie, transporcie i przemyśle będzie systematycznie rosnąć.
Rynek aut już jedzie z prądem
Producenci samochodów stoją wobec perspektywy spadku zyskowności z aut spalinowych już pod koniec obecnej dekady. Ma on być efektem większej konkurencyjności tańszych pojazdów elektrycznych i zaostrzania przepisów dotyczących emisji.
Szosa z odzysku wcale nie gorsza
Wykorzystywanie destruktu na szeroką skalę w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023 i Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020–2030 pozwoliłoby zaoszczędzić w budżecie państwa około 400 mln zł.
Przemysł rozwijany dzięki dolinom
Wykorzystanie wodoru jako magazynu energii z OZE, może przyspieszyć zwiększenie udziału zielonej energii w krajowym miksie energetycznym, zapewniając przy tym jej stałe i niezakłócone dostawy.
Dopłaty zaczynają rozpędzać elektromobilność nad Wisłą
Rozwój polskiego rynku samochodów z napędem elektrycznym mocno przyspieszył w ostatnich miesiącach. Eksperci zakładają, że przed końcem 2022 roku liczba zelektryfikowanych pojazdów na polskich drogach przekroczy 60 tys.
Pod napięciem coraz więcej polskich dróg
Niebieski Szlak to pierwsza w Polsce pilotażowa sieć stacji szybkiego ładowania e-aut stworzona poza miastami wzdłuż korytarzy transeuropejskiej sieci transportowej.
W ciężarówkach prąd zastąpi diesla
Potrzebna jest nie tylko sieć ładowarek dla elektrycznych aut ciężarowych. W grę wchodzi także budowa dla nich trakcji elektrycznej, rozpinanej nad autostradami.
Wodór rozpędzi transport w Polsce
Mamy tego paliwa pod dostatkiem. Już w niedługim czasie może stać się opłacalnym, czystym, a przede wszystkim ogólnodostępnym źródłem energii.
Transport czekają duże zmiany
Najbliższe lata powinny zaowocować znaczącym wzrostem znaczenia paliw alternatywnych w unijnej i polskiej gospodarce. Szczególnie dotyczy to transportu drogowego, a w jego ramach pojazdów zasilanych energią elektryczną.
Coraz więcej ambitnych projektów
Z wodorem cały świat wiąże ogromne nadzieje. Prace nad technologiami do jego produkcji trwają również nad Wisłą. W ich rozwijaniu ma pomóc m.in. rządowa Strategia Wodorowa do 2030, z perspektywą do 2040.
Przyszłość wodoru w Polsce
Dla operatora przesyłowego szczególnym wyzwaniem będzie konieczność dostosowania istniejącej infrastruktury do przesyłu mieszanin gazu ziemnego i wodoru.