Bodnar: Unieważnianie wyroków ustawą ryzykowne, ale możliwe

Gdy władza ustawodawcza wkracza w sferę orzeczniczą są bardzo rzadkie, bo z natury rzeczy budzą wątpliwości o naruszenie zasady trójpodziału władzy. Ale nie mówię, że to niemożliwe, bo pewnie twórcy projektu mają to dobrze przemyślane - tak prof. Adam Bodnar ocenił peeselowski projekt ustawy naprawczej, który nową Izbę Odpowiedzialności Dyscyplinarnej SN tworzy tylko ze starych wylosowanych sędziów, a werdykty Izby Dyscyplinarnej unieważnia z mocy prawa.

Publikacja: 08.11.2022 14:11

Adam Bodnar

Adam Bodnar

Foto: TV.rp.pl

To wartościowy głos w debacie publicznej, zobaczymy co z tego wyjdzie – dodał prof. Bodnar z Uniwersytetu SWPS, b. rzecznik praw obywatelskich, gość programu Rzecz o Prawie. Jak podkreśla, unieważnianie ustawą wyroków sądowych miało miejsce w powojennych Niemczech (RFN) gdy uchylono orzeczenia skazujące za stosunki homoseksualne. – Ale to dotyczyło tylko okresu do 1969 r., bo już późniejsze wyroki mogły być uchylane tylko na drodze sądowej, a nie ustawą – podkreślił.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach