Na zapowiadanym na środę posiedzeniu rząd ma się zająć rozporządzeniem dotyczącym szczególnej ochrony spółek telewizji Polsat i TVN. Zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska ma zostać wydane rozporządzenie uzupełniające listę spółek, których przejęcie lub nabycie znacznego pakietu udziałów będzie wymagało zgody rządu. Będzie to praktyczne zastosowanie ustawy o ochronie niektórych inwestycji, pozwalającej na blokowanie napływu kapitału spoza Unii Europejskiej, który mógłby zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu w Polsce i we Wspólnocie.
Czytaj więcej
Jeśli rząd weźmie Polsat i TVN pod prawną ochronę, próby ich wrogiego przejęcia byłyby znacznie utrudnione. I to mimo wątpliwości prawnych wokół tego, czy telewizję można tak chronić.
UOKiK na straży inwestycji
Ta procedura nie jest jedyną, jaką można w Polsce zastosować wobec prywatnych firm, gdyby ich przejęcie groziło niebezpiecznymi konsekwencjami. Wciąż obowiązuje, choć tylko do 24 lipca 2025 r., tymczasowa procedura takiej ochrony, w której głównym „strażnikiem” polskich interesów jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Procedura ta, wprowadzona w 2020 r., dotyczy spółek giełdowych, a także innych podmiotów, których działalność jest związana z tzw. infrastrukturą krytyczną oraz rodzajami działalności gospodarczej szczególnie istotnej dla bezpieczeństwa państwa. Chodzi m.in. o sektor energetyczny, paliwowy, transportowy, ochrony zdrowia, łączności, telekomunikacji, sieci teleinformatycznych czy przetwórstwa żywności.
Według tej procedury przejęcie części lub całości udziałów w takich spółkach wymaga zgody UOKiK, poprzedzonej zgłoszeniem zamiaru dokonania transakcji. UOKiK sam może zresztą wszcząć postępowanie w tej sprawie. Z urzędem współpracuje Komitet Konsultacyjny złożony z przedstawicieli rządu i instytucji zajmujących się bezpieczeństwem państwa.