Gałęzie wiszące nad płotem pochodzące z drzewa sąsiada mogą być przyczyną różnych niedogodności i problemów związanych z użytkowaniem działki. Mogą np. zacieniać ogród, a tym samym utrudniać uprawy. Niektórym przeszkadzają również opadające owoce oraz liście. Czy wobec tego mamy prawo samodzielnie obciąć zwisające gałęzie?
Czytaj więcej
Osoby, które planują budowę domu jednorodzinnego, powinny zapoznać się z szeregiem przepisów. Jedne z bardziej istotnych dotyczą usytuowania budynku. Każdy inwestor musi przestrzegać określonych odległości od granicy posesji sąsiada. Co mówi prawo?
Czy można obciąć gałęzie z drzewa sąsiada? Co mówią przepisy?
Osoby, które nie chcą na swojej działce gałęzi z pobliskiego drzewa, nie są uzależnione od dobrej woli sąsiada. W tym przypadku zastosowanie znajdą uregulowania zawarte w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 150 [Korzenie, gałęzie, owoce]:
Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.
Oznacza to, że w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do sąsiada, poinformować go o zamiarze wycięcia gałęzi, które przechodzą na naszą działkę oraz wyznaczyć mu termin na wykonanie prac. Jeśli relacje sąsiedzkie nie należą do najlepszych, warto wysłać informację drogą pocztową (list polecony z poświadczeniem odbioru). Dzięki temu unikniemy zarzutu, że nie daliśmy znać o wycince. Jeśli sąsiad nie wytnie gałęzi w wyznaczonym terminie, można samemu je obciąć. Nie potrzebujemy na to jego zgody ani nie musimy kierować sprawy do sądu.