Gałęzie z drzewa sąsiada wiszą nad płotem? Dowiedz się, czy możesz je wyciąć

Drzewa rosnące przy granicy działki bardzo często bywają przyczyną sąsiedzkich sporów, zwłaszcza jeśli ich gałęzie przechodzą na drugą posesję. Jeśli strony nie są w stanie porozumieć się w tej kwestii, należy odwołać się do przepisów.

Publikacja: 25.11.2024 10:10

Prawo cywilne pozwala na samodzielne wycięcie gałęzi z drzewa sąsiada, które wiszą nad naszą działką

Prawo cywilne pozwala na samodzielne wycięcie gałęzi z drzewa sąsiada, które wiszą nad naszą działką.

Foto: Adobe Stock

Gałęzie wiszące nad płotem pochodzące z drzewa sąsiada mogą być przyczyną różnych niedogodności i problemów związanych z użytkowaniem działki. Mogą np. zacieniać ogród, a tym samym utrudniać uprawy. Niektórym przeszkadzają również opadające owoce oraz liście. Czy wobec tego mamy prawo samodzielnie obciąć zwisające gałęzie?

Czytaj więcej

Ile metrów od sąsiada można wybudować dom? Kiedy może być naprawdę blisko

Czy można obciąć gałęzie z drzewa sąsiada? Co mówią przepisy?

Osoby, które nie chcą na swojej działce gałęzi z pobliskiego drzewa, nie są uzależnione od dobrej woli sąsiada. W tym przypadku zastosowanie znajdą uregulowania zawarte w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 150 [Korzenie, gałęzie, owoce]:

Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

Oznacza to, że w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do sąsiada, poinformować go o zamiarze wycięcia gałęzi, które przechodzą na naszą działkę oraz wyznaczyć mu termin na wykonanie prac. Jeśli relacje sąsiedzkie nie należą do najlepszych, warto wysłać informację drogą pocztową (list polecony z poświadczeniem odbioru). Dzięki temu unikniemy zarzutu, że nie daliśmy znać o wycince. Jeśli sąsiad nie wytnie gałęzi w wyznaczonym terminie, można samemu je obciąć. Nie potrzebujemy na to jego zgody ani nie musimy kierować sprawy do sądu.

Choć wspomniany wyżej art. 150 zezwala na obcięcie korzeni przerastającego drzewa, należy zachować przy tym zdrowy rozsądek. Może się bowiem okazać, że w wyniku naszych działań dojdzie do zniszczenia rośliny. Jeśli drzewo uschnie lub się przewróci, właściciel może mieć w stosunku do nas roszczenia odszkodowawcze. Takie sprawy są już rozwiązywane na drodze sądowej. Warto jednak nadmienić, że jeśli osoba nie doprowadziła do szkody celowo, nie będzie ponosiła odpowiedzialności z tego tytułu. Mówi o tym wyrok Sądu Najwyższego z 6 lutego 2003 r. (IV CKN 1731/00):

W sprawie naprawienia szkody wyrządzonej przecięciem korzeni przechodzących na sąsiednią działkę, w następstwie czego doszło do uschnięcia drzew, brak jest podstaw do przyznania odszkodowania, ponieważ wyrządzający szkodę działa w granicach przyznanego mu prawa własności nieruchomości.

Czy podczas wycinki gałęzi można przejść na działkę sąsiada?

Kolejny dylemat dotyczy tego, czy jeśli nie jesteśmy w stanie obciąć gałęzi ze swojej działki, możemy przejść na działkę sąsiada i tam wykonać prace? To pytanie dotyczy zarówno osoby, która jest właścicielem drzewa, jak i osoby, której przeszkadzają gałęzie. Po raz kolejny należy odwołać się do przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym. W art. 149  [Wejście na grunt sąsiedni] czytamy, że:

Właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Właściciel sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody.

Oznacza to, że jeśli w trakcie wycinki doszłoby np. do uszkodzenia płotu, sprawca musi naprawić szkodę, oczywiście o ile sąsiad tego zażąda.

Co zrobić, gdy wycinka gałęzi nic nie da? Jak uzyskać nakaz wycięcia drzewa?

Bywają sytuacje, gdy drzewo rosnące na pobliskiej działce stanowi zagrożenie dla naszej nieruchomości. W takim przypadku sąsiad powinien wystąpić z wnioskiem do właściwego organu o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa. Należy pamiętać, że tylko właściciel nieruchomości może wystąpić o taką zgodę. Jeśli jednak sąsiad nie podziela naszych obaw i nie robi nic w kierunku rozwiązania problemu, mamy dwie opcje.

  • Można zgłosić sprawę do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Ten po przeprowadzeniu kontroli może nakazać usunięcie drzewa w drodze decyzji administracyjnej.
  • Jeśli w wyniku kontroli PINB zadecyduje np. tylko o konieczności przycięcia gałęzi, sprawę można skierować na drogę sądową. W zależności od sytuacji, sąd może wydać nakaz usunięcia drzewa, przycięcia go lub oddalić powództwo.

W skrajnym przypadku, gdyby drzewo przewróciło się na naszą działkę, mamy prawo dochodzić odszkodowania na drodze sądowej. W takiej sytuacji, w celu udowodnienia winy drugiej strony, warto gromadzić dokumentację potwierdzającą wezwania kierowane do sąsiada lub wszelkie zgłoszenia w tej sprawie.

Gałęzie wiszące nad płotem pochodzące z drzewa sąsiada mogą być przyczyną różnych niedogodności i problemów związanych z użytkowaniem działki. Mogą np. zacieniać ogród, a tym samym utrudniać uprawy. Niektórym przeszkadzają również opadające owoce oraz liście. Czy wobec tego mamy prawo samodzielnie obciąć zwisające gałęzie?

Czy można obciąć gałęzie z drzewa sąsiada? Co mówią przepisy?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Prawo dla Ciebie
Na te podwyżki trzeba się szykować w 2025 r. Dla kogo będą najbardziej odczuwalne?
Podatki
Tu wzrośnie podatek od nieruchomości. Na liście sporo dużych miast
Materiał Promocyjny
Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!
Zdrowie
Nie wyrzucać do śmieci! Apel ws. niebezpiecznego preparatu chemicznego