Ile metrów od sąsiada można wybudować dom? W tych przypadkach może być naprawdę blisko

Osoby, które planują budowę domu jednorodzinnego, powinny zapoznać się z szeregiem przepisów. Jedne z bardziej istotnych dotyczą usytuowania budynku. Każdy inwestor musi przestrzegać określonych odległości od granicy posesji sąsiada. Co mówi prawo?

Publikacja: 22.10.2024 06:42

Prawo wymaga, aby budynki były usytuowane w pewnej odległości od granicy działki

Prawo wymaga, aby budynki były usytuowane w pewnej odległości od granicy działki

Foto: Adobe Stock

Informacji na temat zabudowy i zagospodarowania działki budowlanej należy szukać w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 15 sierpnia weszły w życie zmiany dotyczące tego rozporządzenia, częściowo związane właśnie z sytuowaniem budynków.

Jak daleko od granicy sąsiedniej działki budowlanej można postawić budynek?

W dziale II, rozdziale 1, §12, ust. 1 wspomnianego rozporządzenia czytamy, że: 

„Jeżeli z przepisów § 13, § 19, § 23, § 36, § 40, § 60 i § 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy tej działki nie mniejszej niż:

  1. 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy,
  2. 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy,
  3. 5 m - w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy,
  4. 5 m - w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy

- przy czym każdą płaszczyznę powstałą w wyniku załamania lub uskoku ściany traktuje się jako oddzielną ścianę”.

Czytaj więcej

Tych rzeczy nie wolno robić na ROD. Możesz nawet stracić działkę

Ostatnia nowela rozporządzenia wprowadziła zmianę istotną dla właścicieli działek o nietypowym kształcie, którzy mieli problem z optymalnym usytuowaniem ścian domu. W §12, ust. 1a czytamy, że:

„Dopuszcza się usytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, w odległości mniejszej niż 4 m, lecz nie mniejszej niż 3 m od granicy działki budowlanej, przy spełnieniu łącznie następujących warunków:

  1. ściana budynku jest usytuowana w sposób inny niż równoległy do tej granicy działki;
  2. odległość zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi wynosi nie mniej niż 4 m od granicy tej działki”.

Jest to dobra informacja dla inwestorów, jednak niekoniecznie dla sąsiadów, którzy mogą być zdziwieni możliwością zbliżenia ściany z oknami i drzwiami do granicy działki. Joanna Maj, radczyni prawna, w wypowiedzi dla Prawo.pl przyznaje, że §12 jest jednym z częściej interpretowanych przepisów i to zarówno na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę czy zgłoszenia, jak i na etapie legalizacji przez nadzór budowlany. Wprowadzone zmiany być może ujednolicą interpretację na poziomie starostw powiatowych.

Czytaj więcej

Kontrole także na ROD. Surowe kary za nieprzestrzeganie przepisów

Dom 1,5 m od granicy sąsiada. W jakim przypadku jest to możliwe?

Prawo zezwala na budowę domu znacznie bliżej granicy działki, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje taką możliwość. Zgodnie z §12, ust. 2 w takim przypadku dopuszczalne jest sytuowanie budynku w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy. Dotyczy to jednak wyłącznie ścian bez okien i drzwi. Przed zakupem działki warto zatem zapoznać się z obowiązującym w danym miejscu planem zagospodarowania przestrzennego, może się bowiem okazać, że istnieją w nim pewne ograniczenia dotyczące lokalizacji projektowanej zabudowy. Jeśli taki plan nie obowiązuje na terenie danej gminy, informacji o ewentualnych ograniczeniach należy szukać w wystawionych dla działki warunkach zabudowy.

Przepisy przewidują też możliwość usytuowania budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, jeśli będzie on przylegał całą długością swojej ściany do ściany budynku, który istnieje na sąsiedniej działce. Jego wysokość musi być jednak zgodna z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Budowa domu do 1,5 m od granicy działki lub przy granicy jest możliwa jeszcze w jednym przypadku. Informacje na ten temat znajdziemy w §12, ust. 4, który dotyczy zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej. Dopuszczalna jest budowa „budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej”.

Czytaj więcej

Kiedy musisz mieć pozwolenie na wycięcie drzewa na działce. A co z ROD?

O tych przepisach również trzeba pamiętać

Planując budowę domu należy mieć na uwadze również przepisy dotyczące minimalnej odległość od granicy działki pewnych elementów domu. O czym dokładnie mowa?

  • Okap, gzyms, balkon, daszek nad wejściem, galeria, taras, schody zewnętrzne, rampa lub pochylnia (z wyjątkiem pochylni przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych) zwrócone w stronę granicy działki - muszą znaleźć się w odległości co najmniej 1,5 m od tej granicy.
  • Okno umieszczone w dachu i zwrócone w stronę granicy - co najmniej 4 m od tej granicy.
  • Balkon w budynku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 i 4 (budynki mieszkalne wielorodzinne) - co najmniej 3 m od tej granicy.

Jeśli dom może zostać postawiony w odległości 1,5 m od granicy, dopuszcza się zmniejszenie odległości okapu zwróconego w stronę granicy do 1 m.

Informacji na temat zabudowy i zagospodarowania działki budowlanej należy szukać w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 15 sierpnia weszły w życie zmiany dotyczące tego rozporządzenia, częściowo związane właśnie z sytuowaniem budynków.

Jak daleko od granicy sąsiedniej działki budowlanej można postawić budynek?

Pozostało 93% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach