Zakaz zakładania psom obroży elektrycznych i kolczatek. Projekt już w Sejmie

Rejestracja psów i kotów oraz mniej okrucieństwa wobec zwierząt – takie cele mają dwa projekty ustaw, którymi wkrótce zajmą się rząd i parlament.

Publikacja: 05.10.2024 13:21

amstaff w kolczatce i pinczer

amstaff w kolczatce i pinczer

Foto: Adobe Stock

Przypadający 4 października Światowy Dzień Zwierząt był okazją do zorganizowania w Senacie kongresu poświęconego ich prawom. I choć w Polsce od 1997 roku obowiązuje ustawa chroniąca zwierzęta kręgowe, to zdaniem rządu i aktywistów społecznych tej ochrony wciąż jest za mało. Kongres był okazją do przedstawienia planów dwóch ustaw, które poprawiłyby dobrostan zwierząt.

Psy bez łańcuchów

Pół miliona podpisów zebrała fundacja Viva pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Obecnie przechodzi on fazę formalnej weryfikacji, ale już w najbliższych dniach powinien być dostępny na sejmowej stronie internetowej.

- To wyjątkowa sytuacja, w której zmiana społecznej wrażliwości przyszła przed zmianą prawna – mówiła Anna Plaszczyk, przedstawicielka Vivy. Wśród zaprezentowanych przez nią propozycji zmian są m. in. całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchach, powszechny obowiązek wszczepiania czipów psom i kotom, zakaz używania obroży elektrycznych i kolczatek. Projektowane rozwiązania zabraniałyby także egzekucji komorniczej ze zwierząt domowych. Kary za znęcanie się nad zwierzętami miałyby być zaostrzone.

Czytaj więcej

Joanna Szczepkowska: Potrzebujemy takiej ustawy o prawach zwierząt, jakiej żądają wolontariusze

Mimo sporego społecznego poparcia projektu, nie jest oczywiste, że wszystkie te propozycje zostaną uchwalone. Jedna z moderatorek konferencji, posłanka Katarzyna Piekarska (KO) przypomniała, że w parlamencie projekt będzie dalej konsultowany, także z jego przeciwnikami. – Są behawioryści zwierzęcy, którzy uważają, że pewnych ras psów nie da się wychować bez użycia elektrycznych obroży czy kolczatek – mówiła Piekarska.

Centralna baza psów i kotów

Nieco węższy zakres ma opracowany w resorcie rolnictwa projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Służyłby on postulowanemu od lat celowi identyfikacji czworonogów poprzez wszczepienie im elektronicznego transpondera (zwanego czipem). Wyeliminowałoby to dotychczasowe patologie polegające m. in. na odławianiu bezdomnych zwierząt przez wyspecjalizowane w tym firmy w jednej gminie, a następnie ich wypuszczaniu na innym terenie. W ten sposób firmy takie wielokrotnie inkasują od samorządów pieniądze za walkę z bezdomnością zwierząt.

Czytaj więcej

Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Znamy szacowany koszt

Projekt ustawy, będący obecnie w fazie konsultacji publicznych, przedstawił Jacek Czerniak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Stworzymy jeden publiczny rejestr, aby nie było rywalizacji różnych rejestrów – zapowiedział Czerniak. Według niego, dostąp do takiej bazy danych miałaby policja, straże miejskie, a także sądy i prokuratury, by czerpać informację o zwierzętach do swoich celów. Jednak skorzystaliby z niego też wszyscy posiadacze czworonogów i to nie tylko w sytuacjach, gdyby ich pupil zaginął.

– Poprzez aplikację mObywatel każdy posiadacz psa i kota dostawałby informacje na przykład o zbliżającym się terminie obowiązkowego szczepienia – mówił wiceminister.

Czytaj więcej

Powódź 2024. Katastrofa nie zwalnia z obowiązku ratowania zwierząt

Ekspert: trzeba oznaczyć wszystkie psy

Uczestnicząca w konferencji adwokat Katarzyna Topczewska, zauważyła, ze proponowane przez resort rolnictwa pomysły są dalekie od doskonałości. Zgodnie z projektem obowiązkowemu czipowaniu podlegają bowiem psy „w terminie do dnia pierwszego szczepienia przeciwko wściekliźnie albo do dnia poprzedzającego dzień wprowadzenia do obrotu, albo do dnia następującego po dniu przyjęcia do schroniska”. – Jeśli zatem zwierzę nie będzie w ogóle szczepione, to nie będzie musiało zostać zaczipowane? – pytała retorycznie prawniczka

Czytaj więcej

Marek Lachowicz: PiESEL, czyli czy uzasadnione jest obowiązkowe czipowanie zwierząt

Podobnie wątpliwości budzi określenie terminu „wprowadzenia do obrotu”, bo pseudohodowlach zwierzęta sprzedawane są bez umów i określenie takiego terminu jest często niemożliwe. – Aby rozwiązać problem bezdomności psów, należałoby objąć obowiązkiem czipowania wszystkie psy. Trudno się spodziewać, by wszyscy ich właściciele, zwłaszcza na terenach wiejskich, zgłosili zwoje zwierzęta do oznakowania dobrowolnie – oceniła Katarzyna Topczewska. Wsparła ją wicemarszałek Senatu Dorota Niedziela. – Mam nadzieję, ze jednak obowiązek czipowania będzie powszechny. Możemy w ten sposób poprawić projekt w parlamencie – dodała.

Krajowy Rejestr Oznaczonych Psów i Kotów ma kosztować 36 mln zł.

Resort rolnictwa chce tworzyć centralną państwową bazę, w której byłyby przechowywane wszystkie dane zaczipowanych zwierząt. Ten Rejestr Oznaczonych Psów i Kotów (KROPiK) ma kosztować około 36 mln zł. Jak zauważa adw. Katarzyna Topczewska, lepszym rozwiązaniem byłoby uznanie za oficjalne istniejących już baz danych oznaczonych zwierząt. – Należałoby oczywiście poddać takie bazy obowiązkowi certyfikacji, podłączyć do niej autoryzowaną przez rząd wyszukiwarkę i zapewnić dostęp wszystkim uprawnionym instytucjom – proponuje prawniczka.

Przypadający 4 października Światowy Dzień Zwierząt był okazją do zorganizowania w Senacie kongresu poświęconego ich prawom. I choć w Polsce od 1997 roku obowiązuje ustawa chroniąca zwierzęta kręgowe, to zdaniem rządu i aktywistów społecznych tej ochrony wciąż jest za mało. Kongres był okazją do przedstawienia planów dwóch ustaw, które poprawiłyby dobrostan zwierząt.

Psy bez łańcuchów

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?