Pierwszeństwo wierzyciela alimentacyjnego a ochrona praw innych wierzycieli w postępowaniu egzekucyjnym

Wierzyciele alimentacyjni są w ostatnich czasach coraz bardziej aktywną grupą w formalnych postępowaniach zmierzających do pozapolubownego zaspokojenia wierzytelności większej grupy wierzycieli, a przez swoją uprzywilejowaną pozycję są w stanie czasami znacząco wpływać na możliwość zaspokojenia pozostałych wierzycieli w sytuacji, gdy zebranych funduszy brakuje dla wszystkich.

Publikacja: 21.12.2022 11:09

Pierwszeństwo wierzyciela alimentacyjnego a ochrona praw innych wierzycieli w postępowaniu egzekucyjnym

Foto: Adobe Stock

Częstokroć znaczne kwoty zebrane przykładowo w postępowaniu egzekucyjnym są w świetle prawa przekazywane przez komornika do faktycznego władania dłużnika o ile pozostaje on we wspólnym gospodarstwie domowym z wierzycielem/wierzycielami alimentacyjnymi, zaspokajanymi w tych postępowaniach przed innymi wierzycielami. W sytuacji, gdy masa majątkowa dzielona na wierzycieli jest znaczna i w związku z tym, każdy z nich uzyska wnioskowane środki, sytuacja nie wydaje się problematyczna. Najczęściej jednak środków nie wystarcza dla wszystkich wierzycieli i wówczas pojawienie się w postepowaniu wierzycieli alimentacyjnych przekreśla albo ogranicza możliwość zaspokojenia wierzycieli oczekujących na spłatę w dalszej kolejności. Wówczas istna okazuje się możliwość weryfikacji prawidłowości działania wierzyciela alimentacyjnego.

Pozostało 89% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach