Konwencja haska: dwie odmienne linie orzecznicze

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z prośbą o zbadanie orzeczeń zapadłych w sprawach prowadzonych na podstawie art. 577 k.p.c. o zmianę prawomocnych postanowień wydanych na podstawie Konwencji haskiej, celem potwierdzenia bądź wykluczenia tezy o ukształtowaniu się dwóch odmiennych linii orzeczniczych w tym zakresie.

Publikacja: 26.07.2017 17:39

Konwencja haska: dwie odmienne linie orzecznicze

Foto: www.sxc.hu

Do Biura RPD coraz częściej wpływają sprawy tego rodzaju. - Rodzice zgłaszający powyższą problematyką podnoszą w swoich pismach, że w wielu przypadkach sądy polskie nie dokonują merytorycznego rozpoznania wniosków, a ograniczają się jedynie do stwierdzenia braku jurysdykcji krajowej, przez co uniemożliwiają wnioskodawcom podjęcie jakichkolwiek dalszych działań – zaznacza Marek Michalak.

Analiza spraw prowadzonych przez RPD wskazała na rozbieżność w orzecznictwie i sposobie rozpoznawania tego rodzaju spraw. Część sądów, które odrzucały wnioski o zmianę prawomocnych orzeczeń wydanych na podstawie Konwencji haskiej, powoływała się m.in. na konieczność zastosowania przepisów tzw. „Rozporządzenia Bruksela II bis", zgodnie z którym jurysdykcję w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej w pierwszym rzędzie sprawuje państwo członkowskie miejsca stałego pobytu dziecka, czyli ten kraj, do którego dziecko na skutek postępowania w trybie Konwencji haskiej ma powrócić.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce