Zmiana nazwiska dziecka a alimenty: czy potrzebna zgoda biologicznego ojca

Możliwa jest sytuacja, że dziecko urodzone w związku pozamałżeńskim będzie nosić nazwisko innego mężczyzny, niż ten, który ma płacić na nie alimenty

Publikacja: 29.04.2013 13:02

Zmiana nazwiska dziecka a alimenty: czy potrzebna zgoda biologicznego ojca

Foto: Flickr

Syn nosi moje panieńskie nazwisko, bo

po narodzeniu nie został uznany przez swojego biologicznego ojca. Dopiero sąd na mój wniosek ustalił jego ojcostwo i zasądził alimenty. Teraz jestem w związku z mężczyzną, który pokochał mojego syna jak własnego. Planujemy ślub i oboje chcemy, żeby syn nosił jego nazwisko. Czy biologiczny ojciec może w tym przeszkodzić? Czy syn straci alimenty od niego?

- pyta czytelniczka

Bez obaw,  z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że co innego nazwisko, a co innego alimenty. Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża naturalnego ojca nawet wtedy, gdy zostanie pozbawiony władzy rodzicielskiej i nie będzie miał prawa decydowania o istotnych sprawach dziecka.

Alimenty od biologicznego ojca dziecko straci wyłącznie wtedy, gdy mąż matki je przysposobi (adoptuje). Wtedy to na niego przejdzie obowiązek alimentacyjny.

Mąż matki daje nazwisko

Art. 90 kodeksu przewiduje, że jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że dziecko będzie nosić takie samo nazwisko, jakie nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko.

Na zmianę nazwiska wymagana jest zgoda samego dziecka, jeśli ukończyło ono trzynaście lat.

Jednak zmiana taka możliwa jest tylko wtedy, gdy dziecko nosi nazwisko panieńskie matki. Jeśli ma  nazwisko ojca albo nazwisko dwuczłonowe, z połączenia nazwisk matki i ojca, nie można mu nadać nazwiska ojczyma.

Czy konieczna jest zgoda ojca? Tak, jeśli ma choć trochę władzy rodzicielskiej.

Zmiana nazwiska dziecka może nastąpić w trybie administracyjnym na podstawie ustawy z  17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska. W myśl art. 8 ust. 2 tej ustawy, jeżeli rodzic zmienia nazwisko i chce by jego dziecko także nosiło nowe nazwisko na podstawie decyzji administracyjnej, to wymagana jest zgoda drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska dziecka jest potrzebne także wyrażenie zgody przez dziecko.

Potwierdza to uchwała Sądu Najwyższego z 13 lipca 1987 (sygn. akt  III CZP 40/87), która dotyczyła niemal identycznego uregulowania w ustawie z 1956 r. o zmianie imion i nazwisk.  Sąd stwierdził, że na zmianę nazwiska dziecka w trybie administracyjnym potrzebna jest zgoda ojca mimo ograniczenia jego władzy rodzicielskiej bez względu na zakres obowiązków i uprawnień określonych w wyroku rozwodowym.

Co robić, jeśli rodzice biologiczni nie mogą się porozumieć albo nie są w stanie się skontaktować? Każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu opiekuńczego.

Dobro dziecka dobrze uzasadnij

W przypadku, gdy ojciec biologiczny nie ma władzy rodzicielskiej, mama może po prostu złożyć wniosek do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego  w sprawie zmiany nazwiska dziecka. Trzeba go dobrze uzasadnić. Można w nim wskazać więź, jaka wytworzyła się między dzieckiem a partnerem matki, chęć uchronienia dziecka przed szykanami ze strony rówieśników z powodu odmienności nazwiska w stosunku do pozostałych członków rodziny, brak zainteresowania potomkiem ze strony ojca biologicznego.

Jeśli sprawa zostanie załatwiona odmownie, matka ma prawo zwrócić się do sądu opiekuńczego. Sąd orzeknie biorąc pod uwagę wyłącznie dobro dziecka.

Takie same zasady dotyczą sytuacji, gdy ojciec małoletniego dziecka zawarł małżeństwo z kobietą, która nie jest matką tego dziecka.

Syn nosi moje panieńskie nazwisko, bo

po narodzeniu nie został uznany przez swojego biologicznego ojca. Dopiero sąd na mój wniosek ustalił jego ojcostwo i zasądził alimenty. Teraz jestem w związku z mężczyzną, który pokochał mojego syna jak własnego. Planujemy ślub i oboje chcemy, żeby syn nosił jego nazwisko. Czy biologiczny ojciec może w tym przeszkodzić? Czy syn straci alimenty od niego?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce