Węgry nie oddadzą Romanowskiego? Nota Interpolu czy ENA mogą być nieskuteczne

Trudno się spodziewać, by Węgry, udzielając ochrony międzynarodowej Marcinowi Romanowskiemu, zastosowały się do nakazu zatrzymania i wydania posła, który uciekł przed polskim wymiarem sprawiedliwości.

Publikacja: 21.12.2024 09:57

Sąd rozpatrywał wniosek Prokuratury Krajowej w sprawie aresztowania posła PiS, byłego wiceszefa Mini

Warszawa, 09.12.2024. Obrońca Marcina Romanowskiego, mec. Bartosz Lewandowski podczas wypowiedzi dla mediów w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa

Sąd rozpatrywał wniosek Prokuratury Krajowej w sprawie aresztowania posła PiS, byłego wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego.

Foto: Tomasz Gzell/PAP

Mimo że prokuratura sięgnęła po arsenał najpoważniejszych środków w celu ścigania Marcina Romanowskiego, może się okazać, że w obecnej sytuacji na niewiele się to zda. Przypomnijmy, że za byłym wiceministrem sprawiedliwości został wydany list gończy, a Sąd Okręgowy w Warszawie, na wniosek prokuratury, wydał Europejski Nakaz Aresztowania celem zlokalizowania, zatrzymania i ekstradycji Romanowskiego. 18 grudnia, na tej podstawie, dokonano wpisu w Systemie Informacyjnym Schengen, co stanowi podstawę do zatrzymania osoby ściganej na całym terytorium Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Ekspert: ochrona Węgier dla Marcina Romanowskiego narusza prawo UE

Marcin Romanowskie na Węgrzech. Co z czerwoną notą Interpolu?

Tego samego dnia śledczy wystąpili do Sekretariatu Generalnego Interpolu w Lyonie o ściganie Romanowskiego za pomocą tzw. czerwonej noty. Obrońca podejrzanego, mec. Bartosz Lewandowski, zapowiedział złożenie sprzeciwu w tej sprawie.

– Z uwagi na to, że tzw. czerwona nota Interpolu obejmuje ściganie najpoważniejszych przestępców podejrzanych lub skazanych za terroryzm, morderstwa, handel ludźmi czy przestępczość narkotykową, Regulamin wyklucza wydanie takiej noty w przypadku czynów zabronionych o charakterze urzędniczym, jak również takich, które polegają na spowodowaniu szkody w „majątku publicznym” („offences related to causing damage to public funds”) – napisał na portalu X.

Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Jednak, zdaniem prokuratora Bolesława Laszczaka ze Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, o ile z porozumienia polskiej policji z Interpolem, jak i z samych regulacji związanych z funkcjonowaniem Interpolu wynika, że te noty mogą dotyczyć tylko najpoważniejszych przestępstw, to kluczowym faktem jest to, że wśród 11 zarzutów, jakie usłyszał Marcin Romanowski, jest też udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Czytaj więcej

Ziobro o azylu dla Romanowskiego. "Ważne dla sytuacji tysięcy Polaków"

– A to już powoduje, że mamy do czynienia z najpoważniejszymi przestępstwami, bo sama przestępczość zorganizowana, czy to w rozumieniu Interpolu, czy też Europolu i Eurojust, należy do kategorii najważniejszych przestępstw ściganych przez organy krajowe oraz międzynarodowe – zwraca uwagę prokurator (aktualnie oddelegowany ekspert krajowy w Eurojust)

Marcin Romanowski usłyszy nowe zarzuty

Co więcej, Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk zapowiedział w piątek, że na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego śledczy postawią Romanowskiemu zarzuty popełnienia kolejnych siedmiu „bardzo poważnych przestępstw natury kryminalnej związanych z wydatkowaniem przez niego w sposób przestępczy środków z Funduszu Sprawiedliwości”.

Czytaj więcej

Jest europejski nakaz aresztowania Marcina Romanowskiego. Gdzie ukrywa się polityk?

Tyle tylko, że póki co – na skutek przyznania przez Węgry azylu Marcinowi Romanowskiemu – trudno byłoby się spodziewać, że tamtejsze służby zatrzymają posła. Sąd węgierski będzie musiał rozpatrzyć wniosek o wydanie Romanowskiego w procedurze ENA.

– Biorąc pod uwagę regulacje unijne, w tym dotyczące ENA, jak i orzecznictwo TSUE, to kraje UE są zobowiązane do respektowania wzajemnych orzeczeń o wydaniu ENA i można od tego odstąpić tylko w wyjątkowych przypadkach. Rozstrzygnięcie sądu węgierskiego będzie miało duże konsekwencje, nie tylko dla tej konkretnej sprawy, ale dla współpracy międzynarodowej w sprawach karnych w ramach UE w ogóle – mówi prokurator Bolesław Laszczak.

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Viktor Orbán raczej nie wyda go polskiej prokuraturze

– Jeśli miałbym obstawiać, to jeżeli dojdzie do zastosowania prawa azylu, to sąd węgierski odmówi zrealizowania ENA. Byłoby bowiem czymś schizofrenicznym, z jednej strony objąć daną osobę ochroną międzynarodową, a z drugiej – wydać ją w ramach procedury ENA. Byłbym zaskoczony, gdyby stało się inaczej, chociaż decyzja na końcu należy do sądu węgierskiego – tłumaczy Bolesław Laszczak.

Czytaj więcej

Romanowski z azylem na Węgrzech. Prokurator krajowy zapowiada nowy wniosek

Natomiast pojawienie się Romanowskiego w jakimkolwiek innym państwie UE będzie musiało skutkować jego zatrzymaniem. Póki co, Polska złoży skargę do Komisji Europejskiej na działanie Węgier.

– Ze względu na węgierski azyl będziemy musieli zaangażować Unię Europejską i Radę Europy. Nie możemy sobie pozwolić, żeby osoby podejrzane o popełnienie tak poważnych przestępstw uciekały przed wymiarem sprawiedliwości – zapowiedział w piątek Adam Bodnar, Prokurator Generalny.

– Czy to jest Dominikana, czy Wielka Brytania, czy to Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy Węgry, Polska zawsze będzie podejmowała wszelkie możliwe działania, aby takie osoby sprowadzić do kraju i pociągnąć je do odpowiedzialności – dodał Adam Bodnar.

Czytaj więcej

Azyl Marcina Romanowskiego. Czy Węgry złamią unijne prawo?

Mimo że prokuratura sięgnęła po arsenał najpoważniejszych środków w celu ścigania Marcina Romanowskiego, może się okazać, że w obecnej sytuacji na niewiele się to zda. Przypomnijmy, że za byłym wiceministrem sprawiedliwości został wydany list gończy, a Sąd Okręgowy w Warszawie, na wniosek prokuratury, wydał Europejski Nakaz Aresztowania celem zlokalizowania, zatrzymania i ekstradycji Romanowskiego. 18 grudnia, na tej podstawie, dokonano wpisu w Systemie Informacyjnym Schengen, co stanowi podstawę do zatrzymania osoby ściganej na całym terytorium Unii Europejskiej.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10