Janusz Palikot skazany. Grzywna za reklamę alkoholu

Janusz Palikot i jego byli wspólnicy - Jakub W. i Tomasz C. - zostali skazani przez sąd, każdy z nich na karę grzywny w wysokości niemal pół miliona złotych.

Publikacja: 27.11.2024 12:21

Janusz Palikot i Jakub W.

Janusz Palikot i Jakub W.

Foto: PAP/Marcin Kwieciński/FOTON

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia skazał Janusza Palikota na karę grzywny w wysokości 450 tys. zł. Z kolei karę w wysokości kolejno 400 i 350 tys. zł sąd wymierzył dwóm współpracownikom byłego polityka – Jakubowi W. i Tomaszowi C. Mężczyźni mają ponadto pokryć koszty procesu. Na posiedzeniu, które odbyło się w sądzie w środę 27 listopada, nie stawili się ani skazani, ani ich obrońcy.

Czytaj więcej

Janusz Palikot nie wyjdzie z aresztu za kaucją

Janusz Palikot i jego wspólnicy skazani. Chodzi o reklamę alkoholu

Chodzi o sprawę reklamy alkoholu, wytoczoną Januszowi Palikotowi przez warszawską prokuraturę okręgową w kwietniu 2023 roku, na wniosek działacza społecznego Jana Śpiewaka. Palikot, zgodnie z materiałem dowodowym zabezpieczonym przez prokuraturę, w okresie od 2.10.2020 do 7.01.2023 miał umieścić na swoim profilu w mediach społecznościowych aż 264 materiały, z czego 181 stanowiły nagrania wideo, a reszta – zdjęcia. W podobnym okresie na profilu Jakuba W. zamieszczone zostało 12 materiałów, a na profilu Tomasza C. – 68. Treści te miały łamać zakaz reklamy alkoholu.

„Mamy to! Palikot skazany na 450 tysięcy grzywny, W. (nazwisko zanonimizowane – przyp. red.) na 400 tysięcy. Do tego po 50 tysięcy kosztów procesowych. Palikot już upadł a teraz mam nadzieję, że to również początek końca kariery W., który uczynił z popełniania przestępstw swój model biznesowy” – napisał na swoim profilu w serwisie X Jan Śpiewak w związku z wydaniem wyroku przez sąd.

Czytaj więcej

Obywatel Palikot i afery gospodarcze. Co musi zmienić się w prawie?

Janusz Palikot reklamował alkohol. Prawie pół miliona grzywny

Były polityk Ruchu Palikota oraz jego dwóch wspólników reklamowali alkohol (wódkę) w serwisach społecznościowych, tj. na Facebooku i Instagramie. Prawo zaś zabrania umyślnego reklamowania napojów alkoholowych innych niż piwo. Jak podaje portal money.pl, obrońcy skazanych argumentowali, iż ustawa o wychowaniu w trzeźwości wprost nie odnosi się do Internetu oraz do mediów społecznościowych. Sąd argumentacji tej nie uznał.

Nieprawomocny wyrok zapadł przed sądem pierwszej instancji – skazanym i ich obrońcom przysługuje więc prawo do złożenia apelacji.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?