Immunitet Marcina Romanowskiego. Eksperci mówią, co powinna zrobić prokuratura

Prokuratura powinna wystąpić z wnioskiem o uchylenie immunitetu Rady Europy Marcinowi Romanowskiemu - twierdzą eksperci. Wcześniej jednak należy wyczerpać krajową ścieżkę sądową.

Publikacja: 18.07.2024 17:49

Poseł PiS Marcin Romanowski podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie

Poseł PiS Marcin Romanowski podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Od kilku dni nie milkną echa decyzji warszawskiego sądu rejonowego, który odmówił zgody na tymczasowe aresztowanie byłego wiceministra sprawiedliwości i posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego. Wcześniej polityk ten stracił immunitet poselski, został zatrzymany i usłyszał w prokuraturze 11 zarzutów w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Przyczyną decyzji sądu ma być chroniący posła immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Czytaj więcej

Kontratak Marcina Romanowskiego. Co zrobi teraz prokuratura?

Romanowski członkiem delegacji do Strasburga od stycznia

Romanowski jest jednym z 24 członków polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Ściślej mówiąc jest on zastępcą członka tego zgromadzenia. Jak poseł dostał się do tej delegacji? Został do niej wybrany w styczniu br. zgodnie z procedurą. - To polski Sejm i Senat decydują o tym, kto znajdzie się w zgromadzeniu parlamentarnym. Posłowie i senatorowie wybierają spośród siebie 12 przedstawicieli i ich 12 zastępców. Parlament zachowuje przy tym parytety partyjne. Chodzi o to, żeby skład delegacji odzwierciedlał reprezentację poszczególnych ugrupowań w Sejmie i w Senacie – wyjaśnia prof. Jacek Skrzydło z UŁ.

W konsekwencji najliczniej reprezentowane w delegacji są KO i PiS. Zgodnie z przepisami parlamentarzyści zostali wyznaczeni do pełnienia funkcji w zgromadzeniu parlamentarnym przez własne kluby. Oznacza to, że o skierowaniu posła Romanowskiego do Strasburga zdecydował klub PiS, a wybór ten, zgodnie ze zwyczajem, nie był kontestowany przez inne siły polityczne.

Łatwiej uchylić immunitet Romanowskiemu niż go odwołać

Jednak ani samo ugrupowanie, ani polski Sejm nie mają uprawnień, żeby Romanowskiego ze zgromadzenia parlamentarnego odwołać. - Wymaga to bowiem zgody tego zgromadzenia. Taką decyzję podejmuje się podczas głosowania na sesji. Nie pamiętam jednak, żeby kiedykolwiek do czegoś takiego doszło. Dlatego uważam, że łatwiej będzie uchylić panu Romanowskiemu immunitet niż odwołać go z Rady Europy – twierdzi prof. Skrzydło.

Skierowania wniosku o uchylenie immunitetu w tej sprawie nie wyklucza Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk. Za tym kierunkiem opowiada się też prof. Skrzydło. - Prokuratura powinna bezwzględnie o to wystąpić. W obecnej sytuacji wymaga tego nie tylko stanowisko przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale też kwestia efektywności postępowania karnego. A jestem przekonany, że w tym wypadku immunitet zostanie panu Romanowskiemu uchylony - podkreśla ekspert.

Podobnego zdania jest prof. Marcin Górski z Uniwersytetu Łódzkiego. – Sądzę, że prokuratura powinna wystąpić z wnioskiem o uchylenie immunitetu panu Romanowskiemu, ale dopiero po wyczerpaniu ścieżki sądowej w tej sprawie. Mam na myśli uprzednie zapoznanie się prokuratury z uzasadnieniem decyzji sądu rejonowego o odmowie zgody na tymczasowe aresztowanie posła i złożenie na nie zażalenia. Dopiero po ewentualnym podtrzymaniu tej decyzji przez sąd drugiej instancji, należy starać się o uchylenie immunitetu. Wtedy nie będzie już innego wyjścia – twierdzi prof. Górski.

Czytaj więcej

Jest uzasadnienie decyzji ws. uwolnienia Romanowskiego

Jego zdaniem na decyzję zgromadzenia parlamentarnego trzeba będzie poczekać nawet do grudnia. - Jednak szanse na uchylenie tego immunitetu Romanowskiemu widzę w czarnych barwach. A to dlatego, że prokuratura postawiła zarzuty posłowi, zawnioskowała o areszt bez zwracania się do zgromadzenia parlamentarnego, które mogło się poczuć w tej sprawie pominięte. Decyzję jednak podejmą politycy, zatem wszystko się może zdarzyć – mówi ekspert.

PROCEDURA
Jak uchylić immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy?

Wniosek o uchylenie immunitetu kieruje się do przewodniczącego zgromadzenia. Pismo jest ogłaszane na posiedzeniu plenarnym lub na posiedzeniu tzw. komisji stałej, a następnie trafia do Komisji Regulaminu, Immunitetów i Spraw Instytucjonalnych. Zgodnie z regulaminem wniosek ma być niezwłocznie rozpatrzony przez tę komisję, która jest zobowiązana do wcześniejszego wysłuchania obwinionego członka przy pierwszej możliwej okazji. Komisja ma też prawo do wystąpienia do wnioskodawcy o dodatkowe informacje i szczegóły sprawy. Prace komisji wieńczy sprawozdanie, które zawiera projekt rezolucji o uchyleniu albo zachowaniu immunitetu przez członka. Ostatecznie decyzję w sprawie przyjęcia sprawozdania z rezolucją podejmuje w głosowaniu zgromadzenie parlamentarne. Procedurę kończy informacja przewodniczącego zgromadzenia o podjętej rezolucji skierowana do wnioskodawcy. 

Czytaj więcej

Prawna awantura o Romanowskiego. 1:0 dla obrony

Od kilku dni nie milkną echa decyzji warszawskiego sądu rejonowego, który odmówił zgody na tymczasowe aresztowanie byłego wiceministra sprawiedliwości i posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego. Wcześniej polityk ten stracił immunitet poselski, został zatrzymany i usłyszał w prokuraturze 11 zarzutów w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Przyczyną decyzji sądu ma być chroniący posła immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności
Podatki
Zapowiada się kolorowa jesień w podatkach. Wiemy, co planuje rząd Tuska
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Edukacja i wychowanie
Resort edukacji przygotowuje szkoły na upały. Będą nowe przepisy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Sądy i trybunały
Czas na reformę. Rząd odkrywa karty w sprawie Sądu Najwyższego i neosędziów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki