Kto nie bywał w Sejmie? Znamy listę nieobecnych posłów. Tłumaczenia zaskakują

Liderami nieusprawiedliwionych nieobecności na posiedzeniach Sejmu i w komisjach w ubiegłym roku są Andrzej Gut-Mostowy i Sebastian Łukaszewicz. Obaj z PiS.

Aktualizacja: 22.01.2025 06:36 Publikacja: 22.01.2025 04:30

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (L-dół), minister edukacji Barbara

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (L-dół), minister edukacji Barbara Nowacka (P-dół), minister finansów Andrzej Domański (3L), minister infrastruktury Dariusz Klimczak (P-góra) i minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak (2L) na sali obrad Sejmu

Foto: PAP/Rafał Guz

„Rzeczpospolita” przeanalizowała ubiegłoroczne statystyki Sejmu dotyczące posłów, którzy nie uczestniczyli w posiedzeniach Sejmu lub komisjach i nie usprawiedliwili swoich nieobecności. Liderem jest Andrzej Gut-Mostowy, wieloletni poseł PiS z Zakopanego, były wiceminister turystyki, który nie pojawił się aż na 20 posiedzeniach Sejmu.

Usprawiedliwienia w ciągu siedmiu dni

Było ich w sumie 25, jednak większość trwała między dwa a nawet pięć dni. Nie było go m.in. 8 listopada, 13 września, 12 i 23 lipca. Na drugim miejscu nieobecności jest Łukasz Mejza (18 absencji), Mateusz Morawiecki (17 nieobecności), a także Marcin Romanowski (16), Kamil Bortniczuk (były minister sportu 14) i Elżbieta Witek (była marszałek Sejmu – 12).

W razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniu Sejmu lub komisji poseł w miarę możliwości zawiadamia przed terminem posiedzenia odpowiednio Marszałka Sejmu lub przewodniczącego komisji, a następnie jest obowiązany w ciągu 7 dni usprawiedliwić w formie pisemnej swoją nieobecność odpowiednio przed Marszałkiem Sejmu lub przewodniczącym komisji”  wyjaśnia w odpowiedzi dla „Rz” Kancelaria Sejmu.

Posłowie tłumaczą się z nieobecności. Powodem wyrok Trybunału i brak podpisów na liście w Sejmie?

Co było powodem wielu nieobecności posła Guta-Mostowego? 

Nie pobieram jako jeden z nielicznych posłów uposażenia poselskiego, a ono zostaje zmniejszone za nieobecność nieusprawiedliwioną. Nie podpisuję się na liście posiedzeń Sejmu, choć na nich bywam, co można łatwo sprawdzić. I rzeczywiście miałem trochę problemy ze zdrowiem latem. Zwolnień nie wysyłam, bo nie pobieram uposażenia  tłumaczy nam poseł Gut-Mostowy.

Wśród posłów partii rządzących na liście nieusprawiedliwionych nieobecności jest Magdalena Filiks (11 absencji), Roman Giertych (9), Paweł Kowal, w kwietniu został szefem Rady do spraw Współpracy z Ukrainą przy premierze (8) i Danuta Jazłowiecka (7)  wszyscy z KO.

Złożyliśmy rezygnację z prac w komisji, ale nie została uwzględniona przez przewodniczącą. Jesteśmy karani finansowo, co miesiąc z tego tytułu nie otrzymujemy ok. tysiąca złotych. To jest polityczna zemsta

Sebastian Łukaszewicz, poseł PiS

Także na posiedzeniach komisji w 2024 r. najczęściej nieobecnymi byli posłowie PiS. Najwięcej z nich opuścił Sebastian Łukaszewicz  23 posiedzenia komisji, Marcin Przydacz (16 nieobecności), Mariusz Gosek i Mariusz Kałużny (po 12 nieusprawiedliwionych absencji na posiedzeniach komisji), a także Michał Moskal (8), dyrektor biura Jarosława Kaczyńskiego. Pierwsza trójka posłów zrezygnowała 10 września z zasiadania w komisji ds. Pegasusa po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Złożyliśmy rezygnację na piśmie, która nie została uwzględniona przez przewodniczącą Magdalenę Srokę. Jesteśmy karani finansowo, co miesiąc z tego tytułu nie otrzymujemy ok. tysiąca złotych. To jest polityczna zemsta. Praca posła w komisjach jest deklaratywna  mówi „Rz” poseł Łukaszewicz.

Zbigniew Ziobro blisko rok nie był w Sejmie, ale nieobecność usprawiedliwiał

Poseł, który nie usprawiedliwi nieobecności, ma obniżane uposażenie poselskie i dietę o 1/30 za każdy dzień. Największym nieobecnym, tyle że usprawiedliwionym ze względu na chorobę, był w ubiegłym roku poseł Zbigniew Ziobro. Powrócił do pracy sejmowej w grudniu ubiegłego roku  wziął udział w głosowaniach 5 i 20 grudnia, a także 9 stycznia (8 stycznia opuścił głosowanie w Sejmie) jednak głosował tylko w części  13 na 48 głosowań, 36 opuścił.

Czytaj więcej

Wątpliwości wobec zwolnienia lekarskiego Zbigniewa Ziobry

Ewenementem w  historii polskiego parlamentu jest sprawa absencji Marcina Romanowskiego, posła PiS, który uciekł na Węgry, gdzie otrzymał, jak twierdzi, azyl polityczny. Romanowski miał trafić do aresztu, jest podejrzanym w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. 7 stycznia marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, że prezydium Sejmu pozbawia go więc diety poselskiej jako że „są to środki związane z wykonywaniem przez posła mandatu na terenie kraju”. Uposażenia zrzekł się sam poseł (przestał być posłem zawodowym). Kancelaria Sejmu wystąpiła także w grudniu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o kontrolę zwolnienia lekarskiego Romanowskiego. 

Czytaj więcej

Co dalej z Romanowskim? Prokuratura otrzymała nową informację z Węgier

Wyjątkowa sprawa z posłem Romanowskim spowodowała, że do Sejmu wpłynął poselski projekt grupy posłów KO, Polski 2050 i PSL nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, który zakłada, że parlamentarzysta, wobec którego wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, nie będzie mógł między innymi korzystać z prawa do uposażenia czy diety parlamentarnej.

Marszałek Hołownia przyznał, że kary za nieusprawiedliwioną nieobecność posła w Sejmie są iluzoryczne. Jak wskazał, być może „powinny być większe, sięgające nawet, jakby się to miało skumulować, połowy wynagrodzenia, a może nawet 100 procent wynagrodzenia”.

„Rzeczpospolita” przeanalizowała ubiegłoroczne statystyki Sejmu dotyczące posłów, którzy nie uczestniczyli w posiedzeniach Sejmu lub komisjach i nie usprawiedliwili swoich nieobecności. Liderem jest Andrzej Gut-Mostowy, wieloletni poseł PiS z Zakopanego, były wiceminister turystyki, który nie pojawił się aż na 20 posiedzeniach Sejmu.

Usprawiedliwienia w ciągu siedmiu dni

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Adam Traczyk: Przeciw wyborom prezydenckim
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Polityka
Jacek Czaputowicz: Skutki zakończenia eksperymentu
Polityka
Marek Migalski: Samobójcza strategia sztabu Trzaskowskiego
Polityka
Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach. Ale prezydentem być nie chce
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Sikorski skomentował zapowiedź Trumpa ws. masowych deportacji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego