Jak przekazała Prokuratura Regionalna w Szczecinie sprawa dotyczy procederu korupcji trwającego w latach 2008 — 2019 r. Pacjenci w Specjalistycznego Szpitalu im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie. mieli dokonywać wpłaty po 10 tysięcy złotych na rzecz Fundacji Pomocy Transplantologii w Szczecinie, która sprawiała, że poza kolejką byli leczeni chirurgicznie zabiegami bariatrycznymi.
W normalnej sytuacji czas oczekiwania na taki zabieg wynosił średnio około dwóch lat, natomiast „płacący” pacjenci byli operowani w ciągu kilku miesięcy od wpłaty. Wpłacone przez nich środki były przekazywane w części na rzecz lekarzy zatrudnionych w ww. szpitalu.
Co więcej śledztwo prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Delegaturę w Szczecinie ujawniło iż "mechanizm wydatkowania środków Fundacji Pomocy Transplantologii pozbawiony był transparentności oraz uniemożliwiał kontrolę nad tym co się dzieje z pieniędzmi".
Zgodnie z ustaleniami śledczych pomysłodawcą i inicjatorem procedury płatności i przyjmowania pacjentów poza systemem miał być Tomasz Grodzki, senator i były Marszałek Senatu, który wówczas zajmował stanowisko Dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowie oraz jest założycielem Fundacji Pomocy Transplantologii.
Prokuratura skierowała do Senatu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności polityka Tomasza Grodzkiego. Pozostali oskarżeni to działający na polecenie i pod kierownictwem senatora Krzysztofa K., prezesów Fundacji Pomocy Transplantologii – Juliusza P. i Bartosza K., księgową Fundacji – Urszulę M. oraz 26 osób, udzielających korzyści finansowych w zamian za przyspieszenie terminu zabiegu. Według wyliczeń Fundacja miała otrzymać od 217 pacjentów łącznie 2.336.810 zł.