Wyłudzenia na wnuczka i policjanta wciąż działają, a oszuści mają się całkiem dobrze

Wyciąganie pieniędzy "na wnuczka", "na policjanta", „na kuriera”, „na sms” ma się coraz lepiej. Oszuści wyłudzają pieniądze od babć, mam, dziadków, ojców i wujków. Pokrzywdzeni potracili w ten sposób setki tysięcy złotych. Do tego dochodzi cały katalog przestępstw internetowych. Im nas więcej w sieci, tym większa szansa na stanie się ofiarą. - Z internetu należy korzystać rozsądnie – radzą policjanci. – Im mniej wrażliwych informacji na swój temat podajemy tym większa szansa, że na tym nie ucierpimy – mówi Rzeczpospolitej Paweł Sęk, radca prawny.

Publikacja: 06.08.2023 09:38

Wyłudzenia na wnuczka i policjanta wciąż działają, a oszuści mają się całkiem dobrze

Foto: Adobe Stock

Na dobre serce

W przypadku przestępstw na wnuczka zasada jest prosta. - Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. W rozmowie dzwoniący prosi o udzielenie pilnej pożyczki, stosując różnorodne „legendy”. Zdarza się, że dzwoniący nie wskazuje żadnego celu, na który potrzebuje pieniędzy, lecz niemal zawsze prosi o dyskrecję wobec innych członków rodziny. Zapewnia także o bardzo szybkim i osobistym zwrocie gotówki – informuje policja.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego