Anna Bator-Ciesielska to doświadczona sędzia. Należy do stowarzyszenia "Iustitia". Była prezesem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza. Zrobiło się o niej głośno w mediach, gdy w sierpniu 2019 r. odroczyła rozprawę i odmówiła orzekania razem z Przemysławem Radzikiem, zastępcą sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych (potem też z Michałem Lasotą – drugim zastępcą). Sędzia uznała, że zachodzi przeszkoda w rozpoznaniu sprawy, którą miała z nim prowadzić. Jako podstawę prawną podała rotę ślubowania sędziego, która gwarantuje każdemu rozpoznanie jego sprawy przez sąd „niezależny i niezawisły”.
Czytaj więcej
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego przywróciła do służby trójkę sędziów odsuniętych od pracy za odmowę orzekania z sędziami z nominacji KRS lub za stosowanie wyroków TSUE.
W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji Kamińskiego i Macieja Wąsika (zastępcę Kamińskiego w CBA; obecnie zastępcę koordynatora) na trzy lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych b. członków kierownictwa CBA. Zanim Sąd Okręgowy w Warszawie zbadał ich apelację, w listopadzie 2015 r. prezydent Duda ułaskawił wszystkich czterech.
W 2016 r. SO uchylił wyrok SR i wobec aktu łaski prawomocnie umorzył sprawę. Od tego kasacje do Sądu Najwyższego złożyli oskarżyciele posiłkowi (m.in. oskarżony o łapówkę Piotr Ryba oraz rodzina Andrzeja Leppera). Część kasacji wnosiła o zwrot sprawy SO, Prokuratura - o oddalenie kasacji jako "oczywiście bezzasadnych", a obrona - o pozostawienie ich bez rozpatrzenia.
W 2017 r. troje sędziów SN zawiesiło postępowanie kasacyjne. Jak uzasadniali decyzja ta jest efektem wszczęcia przez Trybunał Konstytucyjny sprawy sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem ws. prawa łaski.