Reklama
Rozwiń

Zawieszeni przez ministra sędziowie znów będą orzekać

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego przywróciła do służby trójkę sędziów odsuniętych od pracy za odmowę orzekania z sędziami z nominacji KRS lub za stosowanie wyroków TSUE.

Publikacja: 15.09.2022 11:59

Sędzia Anna Bator-Ciesielska

Sędzia Anna Bator-Ciesielska

Foto: PAP/Jakub Kamiński

Jako pierwsza na wokandzie stanęła sprawa sędzi Sądu Okręgowego w Warszawie Anny Bator-Ciesielskiej. Ta w sierpniu 2019 r. odroczyła rozprawę i odmówiła orzekania razem z Przemysławem Radzikiem, zastępcą sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych (potem też z Michałem Lasotą – drugim zastępcą). Sędzia uznała, że zachodzi przeszkoda w rozpoznaniu sprawy, którą miała z nim prowadzić. Jako podstawę prawną podała rotę ślubowania sędziego, która gwarantuje każdemu rozpoznanie jego sprawy przez sąd „niezależny i niezawisły”.

Druga na wokandzie sprawa dotyczyła sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie Adama Synakiewicza, który postanowił zbadać zgodność z prawem powołania sędziego, który wyrokował w pierwszej instancji i został powołany na ten urząd z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sędzia zasiadał również w składzie sądu, który w listopadzie 2021 r. uchylił wyrok wydany przez sędziego powołanego przy udziale nowej KRS.

- Czuję ogromny niedosyt, bo spodziewałem się, że Sąd Najwyższy oceni, czy minister sprawiedliwości miał prawo odsunąć mnie od orzekania - powiedział Synakiewicz.

Sprawa sędziego Synakiewicza została umorzona ze względów formalnych (sędzia wrócił do orzekania po miesiącu, bo ówczesna ID nie przedłużyła zawieszenia). Z decyzji tej nie był zadowolony sędzia Synakiewicz. Liczył bowiem, że IOZ zajmie się merytorycznym wydźwiękiem sprawy. Tymczasem izba nie oceniła działań ministra sprawiedliwości – na czym mu zależało. On więc nie wyklucza swego odwołania do Strasburga.

Czytaj więcej

W Sądzie Okręgowym w Warszawie sprawa odroczona, bo orzeka rzecznik Radzik

Trzecia na wokandzie to sprawa sędzi Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie Marty Pilśnik. W sierpniu 2021 r. swoim orzeczeniu zastosowała wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE i na tej podstawie uchyliła areszt prokuratora, któremu immunitet uchyliła Izba Dyscyplinarna. Zbigniew Ziobro osobiście zawiesił ją w czynnościach. IOZ umorzyła sprawę, więc i ona wróci do orzekania.

W sprawie dwójki ostatnich sędziów wypowiedział się rzecznik praw obywatelskich. Stwierdził, że minister Ziobro nie miał powodów i przesłanek prawnych do zawieszenia sędziów Adama Synakiewicza i Marty Pilśnik.

Środowe orzeczenia Izby Odpowiedzialności Zawodowej są nieprawomocne. Można się od nich odwołać do innego składu tej samej izby. Niewykluczone, że z tej możliwości skorzystają rzecznicy dyscyplinarni sędziów sądów powszechnych.

Sygnatury akt: I ZZ 5/22, I ZZ7/22, IZZ 2/22


Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku