W ocenie urzędnika proponowane zmiany mogą godzić w zapewnione osadzonym prawa - prawa do prowadzenia korespondencji oraz gwarancji konstytucyjnej do ochrony życia prywatnego i rodzinnego.
Chodzi o zmiany dotyczące zasad prowadzenia korespondencji oraz korzystania z prywantej odzieży, ale także możliwości zastosowania odstępstwa w sposobie wykonywania kary pozbawienia wolności. Zgodnie z przepisami skazani oraz tymczasowo aresztowani mają prawo do utrzymywania kontaktu z bliskimi m.in. poprzez prowadzenie korespondecji, ale także prowadzenia jej z organami państwowymi takimi jak właśnie Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznikiem Praw Dziecka organami samorządu terytorialnego, czy też organami powołabymi na podtawie ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą umów międzynarodowych dotyczących ochrony praw człowieka. Osobie pozbawionej wolności należy umożliwić pisemny kontakt z nimi.
Od 1 stycznia 2023 roku skazani oraz tymczasowo aresztowani mają ponosić koszty prowadzenia tejże korespondencji z bliskimi, ale także urzędami. Co prawda nowelizacja rozporządzenia nie wyłącza możliwości pokrycia tych kosztów przez Skarb Pańśtwa, ale znacząco ją ogranicza - zgodnie z nimi skazany, który nie posiada środków pieniężnych, może otrzymać od administracji zakładu karnego znaczki pocztowe na korespondencję, ale jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach.
Czytaj więcej
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek przedstawił ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziob...
Ocena okoliczności będzie każdorazowo dokonywana przez administrację więzienną bez oparcia o żadne przesłanki i zróżnicowania kontaktu urzędowego i prywatnego. W sytuacji otrzymania od zakładu znaczku pocztowego, skazany otrzymuje także papier i koperty do kontaktu urzędowego, w przypadku kontaku z bliskimi wydanie papieru i kopert to decyzja uznaniowa dyrektorowi zakładu. Taki "luz decyzyjny" jak wskazał Rzecznik może stanowić zagrożenie naruszenia realizacji prawa do życia rodzinnego i prywatnego.