Brakuje ośrodków pomocy dla dzieci

Wsparcie nieletnich pokrzywdzonych musi mieć charakter interdyscyplinarnej współpracy różnych podmiotów.

Aktualizacja: 29.11.2021 12:55 Publikacja: 29.11.2021 07:12

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fundusz Sprawiedliwości od kilku lat finansuje powstawanie ośrodków pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Z instytucji korzystać mogą zarówno dorośli, jak i najmłodsi. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przeprowadziła niedawno badania analizujące pracę ośrodków.

– Chcieliśmy sprawdzić, jaką ofertę pomocy mają w nich dzieci, które padły ofiarą przestępstw. Celem badań nie było więc sprawdzenie samej legislacji, lecz jej wykonania. W Polsce obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zakładająca interdyscyplinarną współpracę różnych podmiotów, niezbędną do skutecznej pomocy najmłodszym. Badanie pokazało, że ona wciąż w wielu miejscach kuleje i zależy w dużej mierze od dobrej woli i zaangażowania, a nie wynika z formalnych procedur. Respondenci twierdzili, że współpraca nie układa się najlepiej z sądami, a także prokuraturą i ochroną zdrowia. Natomiast doceniali współpracę z pomocą społeczną – mówi Renata Szredzińska, członkini zarządu FDDS.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego