M.S. od września 2011 r. zatrudniony był na stanowisku nauczyciela w Zespole Szkół nr 2 we W., gdzie nauczał przedmiotu "Nauka jazdy samochodem". Jednocześnie był zatrudniony na stanowisku egzaminatora w Word we W. W kwietniu 2012 roku prowadził szkolenie samochodem oznakowanym białą literą „L" za co decyzją Dyrektora Wydziału Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa D. został skreślony z listy egzaminatorów.

Instruktor odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które utrzymało jednak decyzję Dyrektora. W uzasadnieniu wskazano na art. 110a ust. 2 prawo o ruchu drogowym, zakazujący łączenia funkcji instruktora nauki jazdy z funkcją egzaminatora. Zgodnie z ustanowioną tym przepisem regułą - egzaminator zatrudniony w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego nie może równocześnie prowadzić szkoleń dla kandydatów na kierowców.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, mężczyzna zakwestionował wskazaną decyzję, podnosząc, że w dniu [...] kwietnia 2012 r. prowadził tylko zajęcia dydaktyczne i w tym okresie dawał rękojmię należytego wykonywania swoich obowiązków. Wyjaśnił, iż w ramach prowadzonego przedmiotu obowiązkiem ucznia było opanowanie materiału dydaktycznego, zaliczenie przedmiotu w celu uzyskania promocji do kolejnej klasy oraz zostanie dopuszczonym do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, a nie zdanie egzaminu na prawo jazdy.

Sądu (sygn. akt III SA/Wr 549/13) ta argumentacja jednak nie przekonała. - Obowiązki egzaminatora mogą być wykonywane jedynie przez osobę, której nie tylko kwalifikacje zawodowe, ale również postawa moralna (przejawiająca się również w bezwzględnym respektowaniu przepisów prawa, w tym również ograniczających możliwości osób wykonujących funkcje egzaminatora) nie budzą istotnych zastrzeżeń – stwierdził WSA.

W uzasadnieniu orzeczenia sąd ten zwrócił uwagę na treść art. 63 ust. 1 pkt 4 i 5 prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z tym przepisem, egzaminator zatrudniony w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego nie może podejmować zajęć zarobkowych bez zgody dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego oraz nie może jednocześnie prowadzić szkoleń dla osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami. - Przepis ten ma na celu zagwarantować bezstronność i rzetelne wykonywanie obowiązków egzaminatora. I jakiekolwiek naruszenie wyrażonego w nim zakazu daje podstawę do uznania, iż egzaminator nie daje rękojmi rzetelnego wykonywania swoich obowiązków i nie ma znaczenia czy takie naruszenie ma charakter incydentalny, jest odpłatne, czy też nie i czy odbywało się czy też nie odbywało się w ramach dodatkowej pracy w szkole – wyjaśnił sąd.