Ziobro złożył skargę nadzwyczajną ws. pacjenta zakażonego przez szpital

Osoba zakażona przez szpital wirusowym zapaleniem wątroby nie powinna cierpieć z powodu zawiłości zmian właścicielskich lecznicy.

Publikacja: 28.08.2019 08:02

Ziobro złożył skargę nadzwyczajną ws. pacjenta zakażonego przez szpital

Foto: AdobeStock

Zbigniew Ziobro skierował do SN kolejną skargę nadzwyczajną. Dotyczy ona prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa – wojewodzie śląskiemu o zapłatę.

W czym rzecz? Powód uczestniczył w wypadku drogowym. W jego wyniku w latach 1991–1993 był trzykrotnie hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Czytaj także:

Zakażenia w szpitalach – NIK sprawdza, gdzie są słabe punkty w systemie

Niebezpieczna bakteria w szpitalu narusza zbiorowe prawa pacjentów

Zakażenia w szpitalach poważnym problemem - raport Najwyższej Izby Kontroli

Po dwóch latach został poinformowany przez sanepid w Katowicach o wykryciu w badaniach wykonanych u niego antygenu HBs (+), który powoduje wirusowe zapalenie wątroby.

Biegły wskazał w opinii, że źródłem jego zakażenia był szpital. 1 września 2004 r. SR w Katowicach oddalił powództwo o zapłatę. Sąd stwierdził, że doszło do przedawnienia roszczenia powoda i brak jest podstaw do uznania, że podniesienie tego zarzutu przez stronę pozwaną było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sąd wskazał też, że za uznanie roszczenia przez pozwanego nie można przyjąć pisma ze szpitala, w którym pacjent został poinformowany o zakażeniu. Powód? Brakowało pełnomocnictwa. SO w Katowicach oddalił apelację powoda.

Nie zgodził się z tym minister sprawiedliwości. W odpowiedzi złożył więc skargę nadzwyczajną. Zarzucił w niej wyrokowi oczywistą sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego materiału dowodowego. Twierdził, że pismo szpitala o zakażeniu do powoda stanowiło uznanie roszczenia skutkujące przerwaniem biegu przedawnienia.

Ze zgromadzonej w toku postępowania dokumentacji wynika jednoznacznie, że wojewoda katowicki przejął odpowiedzialność za zobowiązania szpitala po jego przekształceniu w Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Dopiero od wpisu do rejestru sądowego dokonanego w grudniu 1998 r. odpowiedzialność wojewody dotyczyła również zobowiązań powstałych przed tą datą. Tym samym w dacie pisma (maj 1998 r.) wierzycielem w sprawie pozostawał szpital. W ocenie PG sąd błędnie przyjął, że szpital nie był wierzycielem powoda. Nieprawidłowe ustalenia dokonane przez sąd doprowadziły do stwierdzenia, że roszczenie uległo przedawnieniu.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie