Funkcjonariusz kontroli bezpieczeństwa ma prawo zażądać usunięcia z bagażu kabinowego (podręcznego) oraz z bagażu rejestrowanego każdego przedmiotu, który wzbudzi jego wątpliwości co do spełnienia wymogów ochrony w lotnictwie cywilnym. Dlatego każda lista dozwolonych przedmiotów ma jedynie poglądowy charakter.
Przed podróżą do innego kraju warto sprawdzić obowiązujące tam uregulowania, bo w każdym kraju mogą być inne ograniczenia, co może być istotne przy planowaniu podróży powrotnej.
Smartfon tak, żyletki - nie
Do kabiny pasażerskiej nie można wnosić ostrych przedmiotów, nawet przedmiotów codziennego użytku (korkociągów, noży, scyzoryków czy nożyczek określonej wielkości). Należy je spakować w odprawianym bagażu.
Zakazane na pokładzie samolotu są ładunki wybuchowe i materiały łatwopalne - na przykład fajerwerki lub farby w sprayu oraz inne łatwopalne i toksyczne substancje, takie jak kwasy - są zakazane na pokładzie samolotu. Nie można ich przewozić ani w kabinie pasażerskiej, ani w odprawianym bagażu. Do samolotu nie wolno też wnosić żadnej broni.
W bagażu podręcznym można przewozić proste urządzenia elektryczne (szczoteczki do zębów, depilatory, golarki oraz telefony komórkowe, laptopy, smartfony, tablety, kamery, aparaty fotograficzne, lornetki. Jednak zgodnie z unijnymi regulacjami z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego sprzęt elektroniczny (laptopy, kamery) muszą zostać skontrolowane jako oddzielna sztuka bagażu. W związku z tym, zbliżając się do punktu kontroli bezpieczeństwa należy wyjąć wszelką elektronikę z bagażu kabinowego i przekazać ją oddzielnie do kontroli. Identycznie należy postąpić w przypadku noszonej odzieży wierzchniej (kurtki, płaszcza, marynarki).