Obowiązek szkolny: rodzice złożą oświadczenie o powtarzaniu pierwszej klasy

Dziecko, które w przyszłym roku jeszcze raz pójdzie do pierwszej klasy, w tym roku szkolnym nie będzie musiało się już uczyć.

Aktualizacja: 27.11.2015 09:57 Publikacja: 27.11.2015 07:18

Obowiązek szkolny: rodzice złożą oświadczenie o powtarzaniu pierwszej klasy

Foto: 123RF

Rodzice pierwszoklasistów będą mogli w marcu 2016 r. złożyć oświadczenie, że chcą, by ich dzieci powtarzały pierwszą klasę.

– Złożenie oświadczenia spowoduje, że dziecko nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, czyli zapewniamy opiekę i obecność w grupie, natomiast nauczyciel zwalnia je z wymogów, jakie stawia mu podstawa programowa – powiedziała Teresa Wargocka, wiceminister edukacji.

Oznacza to, że w tym roku szkolnym, po złożeniu oświadczenia przez rodzica, dziecko nie będzie musiało się uczyć. Taki obowiązek będą mieli jednak jego koledzy z klasy, którzy za rok pójdą do drugiej klasy.

Możliwość powtórnego zapisania dzieci do pierwszej klasy to realizacja postulatów części rodziców. Nie wszyscy jednak są tym zachwyceni.

– To nic innego jak pomysł na to, jak zapełnić pierwsze klasy w przyszłym roku szkolnym i zapewnić pracę nauczycielom – ocenia Ryszard Sikora, dyrektor krakowskiej szkoły podstawowej, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. I dodaje, że zwolnienie z obowiązku nauki zdezorganizuje prace w pierwszych klasach. Odbije się to na nauce pozostałych dzieci. Ciężko też będzie wytłumaczyć dziecku, dlaczego w marcu ma się przestać uczyć. To może odbić się na dalszej edukacji.

– Powtarzanie pierwszej klasy może rzutować na brak wiary dziecka we własne możliwości. Zanim wprowadzi się tak ważne zmiany, najpierw trzeba przemyśleć ich konsekwencje – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zgodnie z prawem już teraz rodzice mają możliwość odroczenia nauki sześcioletniego dziecka w pierwszej klasie i to po rozpoczęciu roku szkolnego. Można je cofnąć do zerówki aż do końca grudnia. Wcześniej trzeba uzyskać opinię z poradni pedagogiczno-psychologicznej. Jednak mało rodziców chce korzystać z takiego rozwiązania. Wolą, by ich dzieci nie zmieniały środowiska w trakcie roku.

– W całym województwie lubuskim w zeszłym roku szkolnym takich odroczeń było ok. 80. To mniej niż jeden proc. wszystkich pierwszoklasistów – mówi Bogna Ferensztajn, lubuski kurator oświaty.

Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej