19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 08:48 Publikacja: 13.08.2024 10:27
Bieszczady
Foto: Adobe Stock
O takim przypadku informuje portal forsal.pl, który opisuje historię pana Patryka. Mężczyzna w 2005 roku przeprowadził się z Warszawy do pustelniczej chatki w Bieszczadach. Sprzedał wszystkie urządzenia elektroniczne (radio, telewizor, laptop, telefon), jednak nie wyrejestrował się z abonamentu RTV. W 2023 r. o zaległy abonament upomniała się Poczta Polska, a sprawa trafiła do sądu.
Portal zwraca uwagę, że nawet w tej oczywistej sytuacji (oczywistej, że pustelnik nie oglądał telewizji polskiej od 2005 r.), sąd nie uwolni pustelnika od zaległego abonamentu. Jak przykład przywołano wyrok w sprawie Polki, która na trzy lata wyjechała do Belgii, ale nie wyrejestrowała telewizora, który zabrała ze sobą.
Niewykluczone, że w najbliższy czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wróci do sprawy dotacji dla PiS. Jakie są możliwe scenariusze postępowania?
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Poczta Polska informuje o obniżce opłat za abonament RTV, z której można skorzystać do 25 stycznia. Mogą na nią liczyć osoby, które zapłacą abonament za cały rok z góry. Zaoszczędzić można również płacąc za okres dłuższy niż miesiąc.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Od nowego roku wędkarzy czeka sporo zmian dotyczących dostępu do polskich łowisk oraz opłat za wydanie zezwoleń na amatorski połów ryb. Wszystko z powodu zamknięcia programu „Nasze Łowiska”. Jakie zasady obowiązują obecnie?
Poczta Polska informuje o obniżce opłat za abonament RTV, z której można skorzystać do 25 stycznia. Mogą na nią liczyć osoby, które zapłacą abonament za cały rok z góry. Zaoszczędzić można również płacąc za okres dłuższy niż miesiąc.
Użytkownicy odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych zobowiązani są do wnoszenia opłat abonamentowych. Ich stawki określane są przez rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ile wyniesie abonament RTV w 2025 roku?
O likwidacji abonamentu RTV dużo mówi się od dawna, na razie jednak wciąż brakuje konkretnych działań. Najnowsze informacje wskazują jednak, że nie zastąpi go żadna nowa opłata. Jak więc finansowane będą media publiczne?
Abonament RTV być może już wkrótce zastąpiony zostanie przez opłatę audiowizualną. Trwają prace nad jej wprowadzeniem. W założeniu ma być łatwiejsza do wyegzekwowania, a to dzięki połączeniu jej płatności z rozliczaniem PIT.
Czy w 2025 roku abonament RTV zostanie zastąpiony opłatą audiowizualną? Prace rządu nad nową ustawą trwają. Na razie wiadomo, że stawki opłat abonamentowych na przyszły rok się nie zmienią. Obowiązuje też szereg zwolnień z opłat. Kogo dotyczą?
Abonament na media publiczne ma zastąpić finansowanie z budżetu. Trwają pracę nad wdrażaniem Europejskiego Aktu o Wolności Mediów. Nie przewiduje się ograniczenia możliwości służb w zakresie kontroli operacyjnej dziennikarzy.
Taką kwotę jednorazowo wyegzekwowała w tym roku skarbówka za niezarejestrowanie telewizorów i niepłacenie abonamentu RTV.
Pieniądze zebrane z abonamentu RTV należy przekazywać spółkom mediów publicznych, a nie chomikować w depozycie sądowym – taki jest sens kolejnego postanowienia sądu rejestrowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas