Od wielu lat trwa w naszym kraju dyskusja na temat zastąpienia abonamentu RTV opłatą audiowizualną. Od 24 czerwca do 23 września tego roku trwały konsultacje społeczne w sprawie ustawy medialnej, w tym m.in. opłaty audiowizualnej. Raport z nich ma zostać opublikowany w październiku, a jeszcze przed końcem roku gotowy ma być projekt odpowiedniej ustawy.
Opłata audiowizualna zastąpi abonament RTV?
Abonament RTV jest opłatą, którą zobowiązane są wnosić gospodarstwa domowe oraz firmy i instytucje za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny. Uzyskane w ten sposób środki służą finansowaniu mediów publicznych. Od dawna mówi się jednak o tym, że egzekwowanie tych opłat jest nieskuteczne, a wielu Polaków unika płacenia abonamentu.
Sposobem na skuteczniejsze pobieranie opłat za posiadane odbiorniki radiowo-telewizyjne ma być opłata audiowizualna, która zastąpić ma abonament RTV. Podobnie jak ten ostatni ma stanowić źródło finansowania mediów publicznych, jednak zasady jej pobierania oraz wysokość mają znacząco różnić się od tych obowiązujących obecnie.
Czytaj więcej
Abonament na media publiczne ma zastąpić finansowanie z budżetu. Trwają pracę nad wdrażaniem Europejskiego Aktu o Wolności Mediów. Nie przewiduje się ograniczenia możliwości służb w zakresie kontroli operacyjnej dziennikarzy.
Opłata audiowizualna: Jak ma wyglądać?
Przy naliczaniu opłaty audiowizualnej nie będzie już miała znaczenia liczba i rodzaj posiadanych odbiorników radiowo-telewizyjnych. Opłata pobierana ma być już też nie od gospodarstwa domowego, ale od każdej osoby fizycznej w wieku od 26 do 75 lat. Obowiązywać mają jednak – podobnie jak dotychczas – ulgi i zwolnienia m.in. dla osób o niskich dochodach czy osób z niepełnosprawnościami.