Aktualizacja: 21.12.2015 17:00 Publikacja: 21.12.2015 17:00
Foto: Fotorzepa, Guzik Piotr Piotr Piotr
Pacjent będzie mógł otrzymać odszkodowanie za uszkodzenie ciała czy zakażenie bez wskazywania, czy lekarz lub pielęgniarka popełnili błąd medyczny. Taką wizję funkcjonowania wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych ma nowy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Chciałby też zmienić ustawę o prawach pacjenta i rzeczniku prawa pacjenta.
– Marzę, by chorzy mogli dostać rekompensatę finansową za doznany uszczerbek na zdrowiu w drodze pozasądowej i bez konieczności udowadniania, że doszło do błędu – mówi „Rz" Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Od soboty 7 września obowiązują wyższe kwoty odszkodowań z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Maksymalna kwota to blisko 223 tysiące złotych.
Pacjent, który w szpitalu np. doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może otrzymać świadczenie kompensacyjne - odszkodowanie za błąd medyczny. Na pytania z tego zakresu odpowiada adwokat Anna Koniuszko specjalizująca się w prowadzeniu spraw cywilnych oraz karnych z zakresu prawa medycznego.
Pieniądze wpłynęły na konta w sprawach dotyczących sześciu pacjentów, a o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych ubiega się 571 osób.
Rzecznik praw pacjenta wydał pierwsze decyzje w ramach Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. W czwartek 20 czerwca weszło w życie brakujące rozporządzenie.
20 czerwca wejdzie w życie brakujące rozporządzenie, które pozwoli na wypłaty świadczeń. Pacjenci poszkodowani wskutek błędów medycznych i ich rodziny czekali na nie od dziewięciu miesięcy.
Od 6 września 2023 r. wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych zastąpił nowy system kompensacji działający przy wsparciu instytucjonalnym i administracyjnym rzecznika praw pacjenta.
Osoby, które ucierpiały podczas leczenia w szpitalu, nie mogą otrzymać świadczenia kompensacyjnego, bo brakuje przepisów wykonawczych.
Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do Ministra Zdrowia i Ministra Sprawiedliwości o pilną zmianę przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej lekarzy za tzw. błędy medyczne. Medycy oczekują kompromisu między potrzebami pacjentów, a możliwości bezpiecznego wykonywania zawodu przez samych lekarzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas