Aktualizacja: 24.11.2024 23:13 Publikacja: 10.04.2024 15:19
Protest pod Sejmem ws. prawa do przerwania ciąży
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Pomysły partii politycznych mają na celu głównie liberalizację przepisów dotyczących przerywania ciąży, które po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w 2020 r. dopuszczają taką możliwość jedynie wtedy, gdy zagraża ona zdrowiu lub życiu matki, oraz gdy pochodzi z czynu przestępczego, np. gwałtu lub kazirodztwa.
Pomysły Koalicji Obywatelskiej (zawarte w projekcie ustawy o świadomym rodzicielstwie) i Lewicy (ujęte w projekcie o bezpiecznym przerywaniu ciąży) mają wspólny, zasadniczy element: zagwarantowanie legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży. A także później, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia u płodu nieprawidłowości rozwojowych (jak wskazuje Lewica) lub ciężkich i nieodwracalnych wad (jak chce KO). Przerywanie ciąży miałoby być też możliwe gdy zagrożone jest zdrowie lub życie ciężarnej albo gdy ciąża pochodzi z czynu zabronionego.
"Jak Pani/Pana zdaniem powinno zmienić się prawo regulujące kwestię aborcji w Polsce?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Policja ujawniła nowe informacje w sprawie incydentu, do którego doszło w sobotę na warszawskiej Pradze. "Policjant, z którego broni padł strzał, służbę w policji pełnił od ponad roku, ukończył niezbędne szkolenie i pozytywnie zdał egzaminy" – podkreślono, odnosząc się do sprawy funkcjonariusza, który śmiertelnie postrzelił kolegę podczas interwencji.
Media donoszą o pojawieniu się w Portugalii pochodzącego z Azji komara tygrysiego. Jego ukąszenie może być groźne dla ludzi i zwierząt.
Żądanie alimentów od byłego partnera sąd może ocenić jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - tłumaczy adwokatka Maria Sankowska-Borman z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
Sejm przyjął zmianę w swoim regulaminie, by wyeliminować skracanie terminów prac nad projektami, co było plagą za rządów PiS. Od tamtego czasu sam zrobił już to niemal 30 razy – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej”.
Wybitna indywidualność wśród wykonawców muzyki dawnej, Francuz Alexis Kossenko, został oskarżony przez studentów i muzyków o niedozwolone zachowania. Artysta rezygnuje z występów, nie pojawi się też na grudniowych koncertach w Warszawie.
Czy Sejm zdąży przed świętami z procedowaniem projektu w sprawie wolnej Wigilii? Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział, że jeśli posłowie będą „robić obstrukcję”, to sprawi, że temat będzie ich „dotyczył w bardzo bezpośredni sposób”.
Resort kultury dopiero planuje przeznaczyć pieniądze na odnowę zabytków, które we wrześniu zalała woda na południu Polski.
„Nowy świat na Marsie” Roberta Zubrina należy czytać wraz z wcześniejszą książką „Czas Marsa”, która ukazała się w połowie lat 90. A to w celu odnotowania zmian, jakie nastąpiły w astronautyce w ciągu ostatnich 30 lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas