Aktualizacja: 22.02.2025 23:16 Publikacja: 10.04.2024 15:19
Protest pod Sejmem ws. prawa do przerwania ciąży
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Pomysły partii politycznych mają na celu głównie liberalizację przepisów dotyczących przerywania ciąży, które po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w 2020 r. dopuszczają taką możliwość jedynie wtedy, gdy zagraża ona zdrowiu lub życiu matki, oraz gdy pochodzi z czynu przestępczego, np. gwałtu lub kazirodztwa.
Pomysły Koalicji Obywatelskiej (zawarte w projekcie ustawy o świadomym rodzicielstwie) i Lewicy (ujęte w projekcie o bezpiecznym przerywaniu ciąży) mają wspólny, zasadniczy element: zagwarantowanie legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży. A także później, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia u płodu nieprawidłowości rozwojowych (jak wskazuje Lewica) lub ciężkich i nieodwracalnych wad (jak chce KO). Przerywanie ciąży miałoby być też możliwe gdy zagrożone jest zdrowie lub życie ciężarnej albo gdy ciąża pochodzi z czynu zabronionego.
"Jak Pani/Pana zdaniem powinno zmienić się prawo regulujące kwestię aborcji w Polsce?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Po drogach jeżdżą kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W systemie jest luka - twierdzi serwis brd24.pl.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
Poseł, który ucieka przed wymiarem sprawiedliwości, nie może wykonywać swojej działalności ani pobierać uposażenia – zdecydował Sejm.
Nawet 60 tys. złotych grzywny będą musieli zapłacić pracodawcy za niewypłacenie przez okres co najmniej trzech miesięcy wynagrodzenia za pracę.
Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę wprowadzającą możliwość czasowego (na 60 dni) i terytorialnego ograniczenia przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową.
Sejm nie zgodził się w piątek na wybór nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego forsowanych przez Prawo i Sprawiedliwości. Ani poseł Marek Ast, ani prof. Artur Kotowski nie trafią do sądu konstytucyjnego. W Trybunale nadal brakuje trzech sędziów.
Szeroko komentowane skandaliczne zachowanie posła Konfederacji może skończyć się nałożeniem kary finansowej i konsekwencjami natury politycznej.
Oto prawdziwa nauka płynąca z „Na smyczy Kremla”: powierzchnia życia politycznego w Europie i gdzie indziej jest tylko pozornie tym, czym się wydaje i za co ją bierzemy.
I cóż, że z Czech, skoro „Kingdom Come: Deliverance II” cieszy i na dodatek bawi.
Zależność pomiędzy gatunkami zwierząt przypomina relację ludzi, którzy znali się w szkole, ale ich drogi się rozeszły.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas