Na złożenie protestów wyborczych zostały ostatnie godziny. SN ma wysokie wymagania

Środa 25 października jest ostatnim dniem składania protestów wyborczych i referendalnych. Tego dnia SN ma też uchwalić, czy dopuszczalne jest usuwanie ich formalnych niedociągnięć.

Publikacja: 23.10.2023 19:52

Na złożenie protestów wyborczych zostały ostatnie godziny. SN ma wysokie wymagania

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Siedmiu sędziów Sądu Najwyższego pod przewodnictwem Joanny Lemańskiej, prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, ma rozstrzygnąć, czy w postępowaniach zainicjowanych protestami przeciwko ważności wyborów lub referendum dopuszczalne jest usuwanie braków formalnych pisma. Tak jak to jest w zwykłych sprawach cywilnych, gdy wnioskodawca jest wzywany przez sąd do uzupełnienia braków formalnych pisma pod rygorem jego zwrotu.

Do tej pory w orzecznictwie dominował pogląd, że nie należy stosować tego tzw. naprawczego postępowania przy rozpoznawaniu protestów ze względu na terminy wytaczania i rozpatrywania tych spraw oraz podejmowania uchwały co do ważności wyborów i referendum, odpowiednio 90 i 60 dni od ogłoszenia wyników.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Czy skręcając w lewo trzeba patrzeć w lusterko? Sąd Najwyższy odpowiedział
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Podatki
Jak rozliczyć PIT za 2024 rok? Poradnik krok po kroku: Twój e-PIT oraz aplikacja