Obserwatorka społeczna wyborów mówi, co zobaczyła

Niedzielne wybory przebiegły w znacznej większości obserwowanych przeze mnie lokali w sposób przyzwoity. Paradoksalnie wiele trudności było spowodowanych wysoką frekwencją i nieprzygotowaniem na nią wielu komisji wyborczych oraz niejasnością procedur związanych z kartami referendalnymi – mówi Barbara Szlefarska, obserwatorka społeczna z ramienia Fundacji Odpowiedzialna Polityka.

Publikacja: 17.10.2023 11:52

Obserwatorzy wyborów (zdjęcie archiwalne)

Obserwatorzy wyborów (zdjęcie archiwalne)

Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

W ilu komisjach i w jakich miejscach znajdowali się obserwatorzy z Pani organizacji? Gdzie Pani obserwowała?

Obserwatorzy Fundacji Odpowiedzialna Polityka działali we wszystkich województwach w Polsce, oraz za granicą. Część naszych obserwatorów pracowało w zespołach razem z obserwatorami międzynarodowymi. Ja obserwowałam prace kilku komisji – otwarcie głosowania w komisji na Pradze Południe, komisje w Wesołej i Wiązownej, a wieczorne zamknięcie lokalu wyborczego i proces liczenia głosów na Gocławiu. Był to więc obszar wielkomiejski i podmiejski, łącznie 12 obwodowych komisji, których obserwacją zajęłam się wraz z dwiema obserwatorkami z Europejskiej Platformy na rzecz Demokratycznych Wyborów (European Platform for Democratic Elections) - Węgierką i Niemką. Potem zaś czekała nas cała noc pracy, która skończyła się o godzinie 8:30 nad ranem – byłam więc obecna przy całym procesie zamknięcia, liczenia, kwalifikacji kart i głosów i wypełnianiu protokołów.

Pozostało 84% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach