Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich

Komisja ds. wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w l. 2007–2022 ma powstać szybko, ale na kontrolę jej decyzji przez sąd nie starczy czasu przed wyborami.

Publikacja: 30.05.2023 02:05

Donald Tusk, Andrzej Duda

Donald Tusk, Andrzej Duda

Foto: PAP/Leszek Szymański, Radek Pietruszka

Ustawa wejdzie w życie z dniem następnym po jej ogłoszeniu, a więc może już w ten wtorek lub środę, kluby parlamentarne przedstawiać mają kandydatów na jej członków w terminie 14 dni od wejścia w życie ustawy, głosowanie nad kandydatami odbyć się ma na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

A do 17 września 2023 r. Komisja ma opublikować pierwszy raport, o stwierdzonych przypadkach działań funkcjonariuszy publicznych oraz członków kadry kierowniczej wyższego szczebla, podejmowanych na szkodę interesów RP pod wpływem rosyjskim, i zastosowanych wobec nich tzw. środkach zaradczych.

Czytaj więcej

Ambasador USA: W pełni rozumiemy, dlaczego prezydent skierował ustawę do TK

Jest wśród nich cofnięcie poświadczenia bezpieczeństwa lub zakaz jego udzielania do 10 lat, oraz zakaz na taki okres pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, co posła raczej nie obejmuje, ale drogę na ministerialny urząd może mu już zamknąć. Dodajmy, że ustawa używa nowych pojęć i są obawy o jej wykładnię w praktyce.

Komisja może je wydać wobec osoby, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że będąc w l. 2007–2022 funkcjonariuszem publicznym lub członkiem kadry kierowniczej wyższego szczebla działała pod wpływem rosyjskim na szkodę interesów RP, ponownie będzie dokonywała takich czynności, powodując znaczną szkodę.

Czytaj więcej

Szef ZP BCC i RDS: „Lex Tusk” to droga do Polexitu

Formalnie nie ma w ustawie mowy o zakazie startowania w wyborach, ale prawnicy wskazują, że na rozpatrzenie odwołania od takiej decyzji do sądu administracyjnego kandydatowi nie starczy czasu przez wyborami, nie mówiąc już o rozpoczęciu kampanii wyborczej. Takie odwołanie zajmie co najmniej kilka miesięcy, więc nie da się już pełni naprawić wadliwej decyzji. Do ustawy zgłaszano wiele innych zarzutów: Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku, wskazuje, że pod nazwą "środki zaradcze" wprowadza ona środki karne, represyjne, które winny być rozpoznawane w ramach procesy karnego.

Podpisując ustawę prezydent Andrzej Duda mówił o zgłaszanych do niej zastrzeżeniach, które w części sam podziela, ale nie powiedział jakie, skierował jednak ustawę do następczej kontroli TK co oznacza, że teraz wejdzie w życie i będzie obowiązywać wraz z zaskarżonymi przepisami do czasu ich ewentualnego uchylenia przez TK.

Czytaj więcej

Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego