Ustawa budżetowa na 2025 rok wzbudza wiele wątpliwości natury nie tylko ekonomicznej. Bo oprócz ogromnego deficytu (289 mld zł, czyli aż 7,3 proc. PKB) przewiduje też sporo cięć dla różnych instytucji obsadzonych jeszcze za rządów poprzedniej ekipy. I choć scenariusz uchwalania budżetu został dość precyzyjnie przewidziany w konstytucji, to jednak po raz kolejny pojawiają się wątpliwości, jaki będzie rozwój wypadków.
Uchwalona przez parlament ustawa trafiła na prezydenckie biurko w ostatni piątek. Według art. 224 ust. 1 konstytucji Andrzej Duda ma siedem dni na jej podpisanie. Prawo weta mu w tym przypadku nie przysługuje. Prezydent może natomiast przed podpisaniem ustawy budżetowej skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał jej zgodność z ustawą zasadniczą. Gdyby tak się stało, to TK powinien wydać wyrok w ciągu dwóch miesięcy.
Czytaj więcej
Działalność stowarzyszeń sędziowskich niestety pogłębia chaos w sądownictwie. Wyniki pracy sądów, zwłaszcza w sprawach karnych, będą stale się pogarszać, jeśli ktoś tego szaleństwa nie powstrzyma – mówi „Rzeczpospolitej” przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawelczyk-Woicka.
Cięcia polityczne w budżetach TK, KRS, KRRiT
Wątpliwości prezydenta, zresztą nie tylko jego, może budzić obcięcie o ponad połowę budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, o 23 proc. Krajowej Rady Sądownictwa czy też o 17 proc. Trybunału Konstytucyjnego. W przypadku TK przewidziano też zmniejszenie do zera wynagrodzeń sędziów. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu wynika, że jest to motywowane poważnymi zastrzeżeniami prawnymi co do składu Trybunału oraz jego funkcjonowania. Rząd chce w ten sposób wymusić zmiany kadrowe w TK. Tymczasem konstytucja mówi o zapewnieniu wynagrodzenia sędziom odpowiadającego „godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków”.
Czytaj więcej
W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawkę do projektu budżetu na 2025 rok, która przewiduje zmniejszenie środków dla czternastu instytucji państwowych. Cięcia obejmą m.in. Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy czy Krajową Radę Sądownictwa.