Refundacja leczenia za granicą: NFZ musi decydować szybciej

NFZ nie powinien zwlekać z decyzją o refundacji kosztów zagranicznych operacji

Publikacja: 13.09.2011 04:38

Do rzecznika praw dziecka wpływają prośby o pomoc chorym dzieciom, dla których jedyną szansą na wyzdrowienie jest wykonanie skomplikowanych operacji, często możliwych tylko za granicami Polski.

Jedna z ostatnich takich spraw dotyczyła chłopca cierpiącego na rzadką chorobę wrodzoną. Specjaliści orzekli, że nie ma możliwości leczenia dziecka w kraju. Mimo starań rodzice nie dostali zgody na sfinansowanie przez NFZ operacji za granicą. Z tego powodu na pokrycie kosztów wykonania pierwszego etapu operacji musieli wziąć pożyczkę. Podjęli też kolejne starania o refundację.

Tym razem po trzech miesiącach dostali zgodę. Przed jej wydaniem NFZ ponownie występował o opinie konsultantów medycznych. Diagnostyka choroby została powtórzona i specjaliści odpowiadali na pytania, na które już się wypowiadali. Zdaniem RPD czas podejmowania decyzji dotyczących zdrowia dziecka nie powinien być przedłużany. Dlatego zwrócił się do minister zdrowia o zbadanie, czy obecnie obowiązująca procedura postępowania przy uzyskaniu zgody na leczenie dzieci za granicą jest wystarczająca.

Zobacz serwis

»

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce