Szpitale przetrzymują dzieci, bo boją się utraty refundacji z NFZ

Przepisy muszą zobowiązywać lecznice, by wypisywały dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych na przepustki.

Publikacja: 05.11.2012 07:34

Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska zwróciła się do ministra zdrowia o rozwiązanie problemów młodszych pacjentów, których personel medyczny często niepotrzebnie przetrzymuje na oddziałach szpitalnych.

Rodzice dzieci nadsyłają skargi do biura rzecznika. Twierdzą, że ich pociechy są zbyt długo, często tygodniami, hospitalizowane na oddziałach hematologicznych i onkologicznych.

Tymczasem, jak wskazuje rzecznik, pacjent, by poddać się radioterapii, nie musi spędzać wielu tygodni w szpitalu. Wystarczy bowiem, że zgłosi się na naświetlania lub podanie mu chemioterapii. Tak dzieje się w szpitalach zlokalizowanych w innych krajach europejskich.

„Jestem świadoma, że zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty, to lekarz decyduje, jakie powinno być leczenie pacjenta. W walce z chorobą nowotworową jednak dziecko musi wierzyć w wygraną. A do tego potrzebni mu są jego bliscy. Leżenie na oddziale i obserwowanie innych chorych nie dodaje mu sił do walki" – pisze rzecznik do ministra Bartosza Arłukowicza.

Fakt, że wiele szpitali nie wypisuje pacjentów z oddziałów hematologii i onkologii, nie dziwi. To dlatego, że lecznica, wypuszczając chorego do domu, traci pieniądze, bo NFZ płaci jej za nieprzerwaną hospitalizację.

Rzecznik praw pacjenta zaznacza, że trzeba tę sytuację jakoś rozwiązać, bo dobro dzieci jest priorytetem. Jako pomysł podaje regulacje zawarte w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego.  Z art. 14 tej ustawy wynika, że ordynator może się zgodzić, aby osoba chora psychiczne mogła przez pewien czas przebywać poza szpitalem, jeśli nie zagraża to życiu lub zdrowiu jej albo innych osób.

 

Cudzoziemcy
Co oznacza zawieszenie prawa do azylu w praktyce?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Praca, Emerytury i renty
Nie tylko 13. emerytura. Te osoby dostaną kolejne dodatkowe świadczenie
Sądy i trybunały
Sądy coraz wolniejsze, a Polacy nie skarżą przewlekłości. Co jest powodem?
Nieruchomości
Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie służebności przesyłu
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Spadki i darowizny
Deregulacja przed notariuszem? Trzeba usunąć niepotrzebne zaświadczenie
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście